Aşağısevindikli halkı termik santrale karşı « Çorlu Haberleri – Çorlu haber-Çorlu Haberleri – Çorlu, Çorlu son dakika haberleri
Buradasınız: Ana sayfa - ÇORLU HABERLERİ - Aşağısevindikli halkı termik santrale karşı

Aşağısevindikli halkı termik santrale karşı

Aşağısevindikli halkı termik santrale karşı

Trakya’nın sulanabilir en verimli tarım topraklarının olduğu önemli yerleşim yerlerinden olan, Tekirdağ ili Muratlı İlçesine bağlı Aşağı sevindikli köyü tarım topraklarına Doğalgaz Kombine Termik Santral kurulsun mu?

Kurulmasın mı ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) toplantısına köy halkı ve Muratlı İlçesi halkı el birliği edip katılmayınca yasal ÇED toplantısı yapılamadı.

Yapılmadığı içinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri”toplantı halk katılmadığı için yapılmamıştır” tutanağı tutarak toplantıyı bitirdi.
HALK BAY BAYAN EL ELE TOPLANTI SALONU ÇEVRESİNDE ADETA ETTEN DUVAR OLUŞTURUP, TOPLANTIYI PROTESTE ETTİ

Muratlı İlçesi Belediye Düğün Salonu etrafında sabahın erken saatlerinde Muratlı ve Aşağısevindikli Köyün’den duyarlı vatandaşlar ile çevreciler büyük katılım gösterip, “Biz böyle bölgemize köyümüze zarar verecek termik santral istemi-yoruz ve bu ÇED toplantısına katılmıyoruz “ kararı aldık diye-rek, tepkilerini koydular.

Bazı bay ve bayanların ağızlarında protesto için maske takılı olduğu halde. Ellerinde şu pankartları ile dikkat çektiler.

Toprağımız Canımız Suyumuz Yaşamımızdır
Mücadelemiz Torunlarımız İçin
Aldığımız Nefesi Doğamızı Torunlarının Yarınlarını Satmaya Değer mi ?
Termik Santral İstemiyoruz
Sağlığımıza Geleceğimize Sahip Çıkıyoruz
Muratlı/Aşağısevindikli Halkı Termİk Santral İstemiyor
ERGENE zehirlendi. Sıra Termik Santralde mi ?

Özel bir firma tarafından buğday, ayçiçeği, bahçe ziraatinin yapıldığı topraklara Doğalgaz Termik Santrali yapılması girişimlerine köy halkı topyekun yasal mücadele vererek karşı çıkıyor.
CHP MİLLETVEKİLİ DR. CANDAN YÜCEER, “HALKIN SAĞLIĞI VE BÖLGENİN ÇEVRE SAĞLIĞI BENİM İÇİN
HAYATİ ÖNEM TAŞIR. HALKIN HAKLI MÜCADELESİNİN
YANINDAYIM”

Muratlı/Aşağısevindikli Doğalgaz kombine çevrim santralı ÇED toplantısı için Ankara’dan gelen CHP Tekirdağ milletvekili ve TBMM Sağlık komisyonu üyesi Dr. Candar Yüceer, “Ben bölge halkımın böyle hayati önem taşıyan haklı mücadelesinin yanındayım. İnsanımızın zehirlenmesine ve sağlıksız bir çevrede yaşamasına karşıyım. İnsan hayatından daha başka hiçbir şey önemli olamaz. Trakya ülkemizin Buğday ambarı, ayçiçeği, pancar, çeltik te rekor üretim yapıyor. Bunların sağlıklı üretilmesi için doğaya, (çevreye) sahip çıkılmalıdır.İnsan yaşamını ve tarımda üretimi tehdit eden sanayi kuruluşları ve termik santrallere karşıyım” di-yerek halka destek verdi.
Ayrıca Bu anlamlı protesto için İstanbul’dan Prof. Dr. Beyza Üstün, Tema Trakya gönüllüsü Hakan Dedeoğlu, çevreciler de hazır bulundu.
Prof.Dr.Beyza Üstün, “Ben bir bilim insanı olarak Trakya ve ülke topraklarının korunmasından yana tavır koyu-yorum.
Bu konuda geçtiğimiz günlerde Tekirdağ İl Genel Meclis Üyelerinin katıldığı toplantıda Termik santralın sakıncalarını ortaya koyan bir sunum yaptım.
Bu günde yine Muratlı ve Aşağısevindikli halkıyla birlikte omuz omuza mücadele içindeyim” dedi.
Toplantı yapılamayınca kalabalık sessizce dağıldı.

Sponsorlu bağlantılarARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Sıradaki Haber Başlıkları
Habere Yorum yapın

Benzer Haber Başlıkları