At kurtarma operasyonu « Çorlu Haberleri – Çorlu haber-Çorlu Haberleri – Çorlu, Çorlu son dakika haberleri
Buradasınız: Ana sayfa - EDİRNE HABERLERİ - At kurtarma operasyonu

At kurtarma operasyonu

Edirne’de boş bir alanda otlarken üzeri açık bırakılan içi su dolu 10 metrelik kuyuya düşen at, itfaiye ve vatandaşlar tarafından 3 saatlik bir çalışmanın ardından güçlükle kurtarıldı. Su kuyusunun üzerinde bulunan demir kapağın hurdacıya satılmak üzere çalındığı belirlendi.

Düştüğü su dolu kuyuda boğulmamak için sürekli çırpınan atı kurtarmak için bir itfaiyeci ve bir vatandaş kuyuya inerek atın beline ip bağlamaya çalıştı. Kimliği belirsiz kişilerce üzerindeki demir kapak kesilerek çalınan ve üstü açık kalan boş bir arazideki sulama kuyusuna, Mehmet Ali Özdemir’e ait at otlarken düştü. Sahibi ve çevredekiler atı çıkartmayı başaramayınca polis ve itfaiyeye arayarak yardım istedi.

Gelen itfaiye ekiplerinden biri, beline halat bağlanarak kuyuya indi. Sadece baş kısmı suyun üzerinde kalan ve hayatta kalmak için çırpınan atı kurtarmak için ilk olarak suya 10 metrelik büyük bir merdiven indirildi ve at merdivenin ayaklarına basarak suyun üzerinde kalması sağlandı. Ardından itfaiye eri elindeki halatları atın ön ve arka ayaklarına bağlamaya çalıştı. Ancak at sürekli çırpındığı için tek başına başarılı olamadı.

Kuyunun çevresinde toplanan ve genellikle at arabacılığı yaparak geçimlerini sağlayan vatandaşlar ise itfaiye ekiplerine yadım etmek istedi. Ancak polis ve itfaiye ekipleri, bu kişilerin hayatını tehlikeye atmamak için buna izin vermedi. Ancak itfaiye ekipleri tek başına atı kurtarmayı başaramayınca bir vatandaşta beline bağladığı halata sarkarak kuyuya indi ve itfaiye eri ile birlikte atı kurtarmaya çalıştı. İlk denemede ön ve arka ayaklarına bağlanan halatı kepçe yardımıyla çekilmek istendi. Ancak at ip çözülünce atın yaralanmaması için ilk denemeden vazgeçildi. Ardından daha dikkatli bir şekilde at halatlarla, halatın ucu ise iş makinesinin kepçesine sıkıca bağlandı ve at kuyudan havaya çekilmeye başladı. Ancak kepçenin boyu atı tamamen kuyudan çıkartmaya yetmeyince vatandaşlar çekerek atı kuyudan dışarı çakırdılar.

Yaklaşık 3 saat süren kurtarma çalışmasının ardından kurtarılan ve yerde dakikalarca titreyerek yatan at, kendine geldikten sonra otları yemeye başladı. Bir süre yerde yatarak kendine gelen at daha sonra kaldırılarak başka bir alana götürüldü. Atın sahibi Mehmet Ali Özdemir, “atı otlatmak için buraya getirmiştim, üzeri açık olan kuyuya düştü, ne olduğunu anlamadık. Çok uğraştık ama sonunda çıkardık” dedi.

 

Sponsorlu bağlantılarARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Sıradaki Haber Başlıkları

Etiketler:,
Habere Yorum yapın

Benzer Haber Başlıkları