Çerkezköy Belediye meclisinden Engelliler Konaklama ve Bakım Evi’ne onay « Çorlu Haberleri – Çorlu haber-Çorlu Haberleri – Çorlu, Çorlu son dakika haberleri
Buradasınız: Ana sayfa - ÇERKEZKÖY HABERLERİ - Çerkezköy Belediye meclisinden Engelliler Konaklama ve Bakım Evi’ne onay

Çerkezköy Belediye meclisinden Engelliler Konaklama ve Bakım Evi’ne onay

Çerkezköy Belediye meclisinden Engelliler Konaklama ve Bakım Evi’ne onay

Çerkezköy Belediyesi Şubat ayı belediye meclis toplantısının ikinci oturumunda İmar Komisyonu’nun tavsiye kararı doğrultusunda Engelliler Konaklama ve Bakım Evi’ne onay çıkarken, kamu kurum ve kuruluşlarının binaları, kamuya açık alanlar ile bundan sonra yapılacak binalara engelli rampası yapılması zorunluluğu getirildi. Başkan Ertem’in teklifi üzerine toplu taşımacılık yapan araçlar engelli rampası bulunduracaklar.

Çerkezköy Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısı yapılan ikinci oturumun ardından tamamlandı.

İKİNCİ OTURUM DÜN YAPILDI
Çerkezköy Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda dün saat 14.00’da başlayan toplantıda engelliler için konaklama ve bakım evi projesi ile engelli rampası yapım zorunluluğu oy birliği ile kabul edildi.

ENGELLİ RAMPASI OLMAYAN BİNALARA RUHSAT VERİLMEYECEK

Açılış ve yapılan yoklamanın ardından bir önceki oturumda görüşülmek üzere İmar Komisyonu’na havale edilen engelli rampası yapılması hakkındaki müzekkere görüşüldü. Okunan İmar Komisyonu tavsiye kararında “İnşa edilecek tüm kamu yapılarında ve özel binalarda engelli rampası tekniğine uygun projelendirilmeden yapı ruhsatı verilmeyecek. Projelendirilen engelli rampası inşa edilmeden de yapı kullanma İzni düzenlenmeyecek. Mevcut binalarda engelli rampasına ihtiyaç duyulması halinde ihtiyaçlar Çerkezköy Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından karşılanacak. Kentin önemli noktalarında engelli vatandaşlara yönelik lavabo ve WC Çerkezköy Belediyesi tarafından inşa edilecek.” denildi.

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINA DA ENGELLİ RAMPASI ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ
Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, İmar Komisyonu kararlarına ek olarak toplu taşıma araçlarında engelli rampası bulundurması teklifinde bulundu. Başkan Ertem; “Mademki engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşama tam anlamıyla katılımını sağlamak için çabalıyoruz, o zaman toplu taşıma araçlarının da engelli vatandaşlarımızın kullanacağı şekilde olması gerekir’ diyerek ‘’Bu madde zaten yasada da mevcut. İmar Komisyonu’nun hazırlamış olduğu rapora ek olarak bu maddeyi de koymamız gerektiğini düşünüyorum.” İfadelerini kullandı. Başkan Ali Ertem’in önerisinin ardından toplu taşıma araçlarında engelli rampası bulundurma zorunluluğu İmar Komisyon raporuna eklenerek İmar Komisyonu’nun tavsiye kararı oylamaya sunuldu. Yapılan oylama sonucunda İmar Komisyonu’nun tavsiye kararı oy birliği ile kabul edildi.

“ENGELLİLER İÇİN KONAKLAMA VE BAKIM EVİ” PROJESİNE ONAY VERDİ
Toplantının ikinci gündem maddesini teşkil eden “Engelliler İçin Konaklama ve Bakım Evi” projesini de İmar Komisyonu’nun tavsiye kararı doğrultusunda oy birliği ile kabul edildi. Engelliler için yapılması planlanan tesis alanının projede yeşil alan olarak görünmesi dolayısıyla İmar Planı Tadilatı yapılması gerektiğini dile getiren Başkan Ertem; “Yapılmak istenen proje ticari maksatlı bir proje değildir. Tamamen sosyal amaçlı bir projedir. Zaten hitap edilen kesim Anayasa’da da pozitif ayrımcılığa tabii olan bir kesim. Bu yüzden yapılacak olan projede bir sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum. Hiç kimse bu projeye karşı çıkmaz ve ayrıca yapılacak proje bütün ülkede örnek teşkil eder.” Şeklinde konuştu.

DÜKKÂNLARDAN BİR TANESİ SAKATLAR DERNEĞİNE VERİLECEK
Yapılacak olan tesisin ilk iki katının dükkanlardan oluşacağını belirten Başkan Ertem; “Dükkanlardan bir kısmını yapılacak olan tesisin maliyetinin karşılanması maksadıyla satışa çıkartacağız. Ama en azından 1 dükkanı sakatlar derneğine bağışlayacağız. Dernek bu dükkanın kirası ile sabit bir gelir elde etmiş olacak ve sabit giderlerini karşılayabilecek. Çünkü yapılacak olan tesiste eğitmenler, temizlikçiler çalıştırılacak. Bu kişilerin maaşlarının ödenebilmesi için bu dükkana ihtiyaçları olacak.” İfadelerini kullandı.

‘’ÇALIŞMALAR HIZLANDIRILACAK’’
Engelliler tesisi projesinin çalışmalarına hızla devam edeceklerini ifade eden Belediye Başkanı Ali Ertem; “Nisan ayına kadar projeyi ihale aşamasına getirmeyi planlıyoruz. Mayıs ayında ise ihale ilanını yayınlarız. Projenin ihalesini tamamladıktan sonra inşallah 2012 yılının sonuna kadar tesisi tamamlayıp hayata geçireceğiz. İnşallah yapılacak olan bu tesis kimseye muhtaç olmadan kendi ayaklarında durabilir ve Türkiye’de örnek bir tesis olur. Şimdiden hayırlı olsun diyorum.” Şeklinde konuştu.

ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAKLA MÜKELLEFİZ
Toplantıyı izleyen engelli bir vatandaşın futbol takımı kurmak istediklerini belirtmesi üzerine Başkan Ertem; “Siz futbol takımını kurun, bütün malzemelerini Belediye olarak karşılamaya hazırız. Etkinlik anlamında engelli vatandaşlar olarak ne yapmak istiyorsanız Belediye Meclisi olarak sizlere yardımcı olmakla mükellefiz.” İfadelerini kullandı. Belediye Meclis Üyesi Aynur Düzgünel’in engelli vatandaşlarla koro çalışması yapmak istediklerini belirtmesi üzerine Başkan Ertem; “Biz bu konu için gerekli talimatları verdik. Fahrihan Ünsal hocamız engelli vatandaşlarımıza müzik eğitimi verecek.” Şeklinde konuştu.

‘’DUYARLI DAVRANALIM’’

Toplantının sonunda Belediye Başkanı Ali Ertem engelli vatandaşların sorunlarını dinledi. Bir vatandaşın kaldırımlardaki engelli rampalarının önüne araçların park edildiğini ve bu yüzden rampaları kullanamadıklarını söylemesi üzerine Başkan Ertem; “Ne yazık ki millet olarak bizde otokontrol eksikliği var. Bu konularda herkese sorumluluk düşüyor. Bu tarz davranışlar sergileyen insanları uyarmamız gerekli..” İfadelerini kullandı. Dilek ve temenniler bölümünün ardından Çerkezköy Belediyesi Şubat ayı belediye meclis toplantısı sona erdi.

Sponsorlu bağlantılarARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Sıradaki Haber Başlıkları
Habere Yorum yapın

Benzer Haber Başlıkları