Çerkezköyde Kaybolan zihinsel engelli parmak izinden bulunacak « Çorlu Haberleri – Çorlu haber-Çorlu Haberleri – Çorlu, Çorlu son dakika haberleri
Buradasınız: Ana sayfa - ÇERKEZKÖY HABERLERİ - Çerkezköyde Kaybolan zihinsel engelli parmak izinden bulunacak

Çerkezköyde Kaybolan zihinsel engelli parmak izinden bulunacak

Çerkezköyde Kaybolan zihinsel engelli parmak izinden bulunacak

İlçe Güvenlik Danışma Kurulu Toplantısı, İlçe Emniyet Müdürü Kadir Yırtar başkanlığında yapıldı. Toplantıda yapılan faaliyetlerden bahsederek katılımcılara bilgilendirmede bulunan Kadir Yırtar, Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği olarak zihinsel engellilere yönelik yaptıkları çalışmadan da bahsetti. Yırtar, kaybolan zihinsel engelli çocukların emniyet birimleri tarafından bulunduktan sonra ailelerine ulaşılması konusunda güçlük çekildiğini ifade ederek “Bu zorlukların yaşanmaması için Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği olarak zihinsel engelli çocuklarımızın kayıp durumunda bir an önce bulup ailelerine ulaşılması için gönüllülük esasına göre parmak izi çalışmasına başlanıldı. Bu konuda vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi için yardımlarınızı bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Çerkezköy’ün genel güvenliğine ilişkin sorunlarını yerel düzeyde tespit etmek ve hizmetleri geliştirmek amacıyla Çerkezköy Kaymakamı Ayhan Bayhan tarafından oluşturulan İlçe Güvenlik Danışma Kurulu Toplantısı, İlçe Emniyet Müdürü Kadir Yırtar başkanlığında yapıldı.

TOPLANTI POLİSEVİ’NDE YAPILDI
Çerkezköy Polisevi’nde dün saat 14.00’da başlayan toplantıya Toplum Destekli Polislik Büro Amiri Sedat Kayrak, Trafik Tescil Büro Amiri Necmi Arpacı, Çerkezköy Sağlık Grup Başkanı Dr. Olcay Palak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Hamdi Zenginal, Çerkezköy Esnaf ev Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ, Türkiye Muhtarlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı ve aynı zamanda Gazi Mustafa Kemal Paşa Mahalle Muhtarı Şükrü Dumanlar, Çerkezköy ve Kapaklı’daki mahalle muhtarları, Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği Memurları, Çerkezköy ve Kapaklı belediye zabıta çalışanları katıldı. Çerkezköy Kaymakamı Ayhan Bayhan ile Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, Afganistan’da yaşanan helikopter kazası sonucu şehit düşen Binbaşı Serkan Doğan’ın cenazesinde bulunduklarından toplantıya katılamadı.

ZİHİNSEL ENGELLİLERE PARMAK İZİ KAMPANYASI
Toplantıya başkanlık yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Yırtar, toplantının amacından bahsederek, yapılan çalışmaları katılımcılarla paylaştı. Kaybolan zihinsel engelli çocukların emniyet birimleri tarafından bulunduktan sonra ailelerine ulaşılması konusunda güçlük çekildiğini ifade eden Yırtar; “Bu zorlukların yaşanmaması için Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği olarak zihinsel engelli çocuklarımızın kayıp durumunda bir an önce bulup ailelerine ulaşılması için gönüllülük esasına göre parmak izi çalışmasına başlanıldı. Bu konuda vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi için yardımlarınızı bekliyoruz.” Şeklinde konuştu.

“OKULLARLA İRTİBAT HALİNDEYİZ”
Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürlüğü olarak ilçedeki okullarda, çocukların güvenli bir şekilde eğitimlerini sürdürebilmeleri için çalıştıklarını ifade eden Yırtar; “Okul giriş ve çıkışlarını ekiplerimiz vasıtasıyla takip ediyoruz. Ayrıca her okulda, okul yönetimlerinin güvenlikle ilgili problemlerini, en kısa zamanda çözmek amaçlı teşkilatımız mensuplarından irtibat görevlileri belirledik. Güvenlik ile ilgili olası problemlerde okul yönetimleri bizimle anında irtibat kurabilirler.” İfadelerini kullandı.

HIRSIZLIK OLAYLARINA KARŞI UYARDI
Aralık ayında muhtarlar ile yaptıkları toplantıda hırsızlık olaylarına karşı alınacak basit tedbirler konusunda bilgilendirmede bulunduklarını söyleyen Kadir Yırtar; “İkametlerde yaşanan hırsızlıklara karşı özellikle giriş kat ve 1. katta oturan vatandaşlardan sıcak havalarda pencerelerini açık bırakmamalarını istiyoruz. Ayrıca ikametlerinden kısa süreli ayrılışlarında da kapılarını kilitlemelerini öneriyoruz. Bunun yanında ikamette meydana gelen hırsızlık olayları sonrası vatandaşlarda n evdeki eşyalara dokunmamasını rica ediyorum. Çünkü yaşanan hırsızlık olayları sonrası yapılan parmak izi incelemelerinde sorun yaşanması, hırsızın bulunmasını zorlaştırıyor.” Şeklinde konuştu. İşyerlerinde meydana gelen hırsızlıklar için ise vatandaşların kamera ve alarm sistemleri kullanmalarının faydalı olacağına vurgu yapan Yırtar; “Özellikle işyerlerine kalabalık bir şekilde gelen müşteri gruplarını iyi takip etsinler.” diye konuştu.

TELEFON DOLANDIRICILIĞINA DİKKAT ÇEKTİ
Son günlerde sıklıkla meydana gelen telefon dolandırıcılığına da dikkat çeken Kadir Yırtar vatandaşlardan, kendilerini arayarak polis ya da savcı olduğunu söyleyen, ardından da para isteyen şahıslara itimat etmemelerini istedi. Polis ya da savcıların vatandaştan kesinlikle para istemeye hakkı olmadığını söyleyen Yırtar; şöyle devam etti: “Vatandaşın herhangi bir konu ile ilgili evrakı eksik ise ya da bilgisine başvurulacak ise Polis ekipleri kendisini Polis Merkezine davet eder. Hiçbir şekilde para istemezler. Lütfen bu şekilde telefon açan şahıslara itibar etmeyin.”

ZENGİNAL, SATICILARA KARŞI UYARDI
Çerkezköy Emniyet Müdürü Kadir Yırtar’ın konuşmasının ardından söz alan Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Hamdi Zenginal katılımcılardan, kapı kapı gezen satıcılara karşı vatandaşları uyarmalarını istedi. Her anne babanın çocuklarının başarılı olmaları için fedakarlık yaptığı dile getiren Zenginal; “Eğitimci sıfatı ile ikametlere gidip aileler eğitim seti satan şahıslar var. Hiçbir eğitimci kapı kapı dolaşıp eğitim seti satmaz. Milli Eğitim Bakanlığı’nın da bu tür uygulamaları yok.” İfadelerini kullandı.
“AİLE İLE ÖĞRENCİ ARASINDA KALIYORUZ’’
Öğrencilerin sigara alışkanlığına da değinen Ahmet Hamdi Zenginal şöyle devam etti: ‘’ Öğrencilerde sigara kullanma alışkanlığı giderek yaygın hale geliyor. Bu konuda öğrencilerimizi uyarsak da fayda etmiyor. Ailelerine bu konuyu açtığımızda ise bazı ailelerden ‘çocuk benim çocuğum, parasını da ben veriyorum, sizi ilgilendirmez’ şeklinde tepkiler alıyoruz. Eğitimciler olarak öğrenci ve velilerin arasında kalıyoruz. Ailelerden bu konu hakkında daha duyarlı olmalarını istiyoruz’’
GEREKLİ CEZALAR UYGULANIYOR
İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Hamdi Zenginal’ın konuşmasının ardından Gazi Mustafa Kemal Paşa Mahallesi muhtarı Şükrü Dumanlar, trafikte gürültü kirliliği yapan ve tehlikeli araç kullanan şahıslar için ne gibi önlemler alındığını sordu. Trafik ekiplerinin bu konuda oldukça duyarlı olduğunu dile getiren Yırtar, trafikte bu tarz davranışta bulunan şahıslara gerekli ceza işlemlerinin yapıldığını belirtti. Toplantının kalan kısmında mahalle muhtarlarından gelen sorulara cevap verilmesinin ardından toplantı sona erdi.

Sponsorlu bağlantılarARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Sıradaki Haber Başlıkları
Habere Yorum yapın

Benzer Haber Başlıkları