Çerkezköy’de ‘ücretli park’ dönemi « Çorlu Haberleri – Çorlu haber-Çorlu Haberleri – Çorlu, Çorlu son dakika haberleri
Buradasınız: Ana sayfa - ÇERKEZKÖY HABERLERİ - Çerkezköy’de ‘ücretli park’ dönemi

Çerkezköy’de ‘ücretli park’ dönemi

Çerkezköy’de ‘ücretli park’ dönemi

Çerkezköy Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu “Parkomat” projesi ile Atatürk Caddesi ve Öztrak Caddesi gibi ana güzergâhlara park edilen araçlardan “otopark ücreti” alınacak.

TOPLANTIYA KATILIM YOĞUN OLDU
Çerkezköy’ün otopark sorununun ele alındığı toplantı dün saat 14.30’da Çerkezköy Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı. Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem Başkanlığında yapılan toplantıya Çerkezköy Kaymakamı Ayhan Bayhan, Çerkezköy Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Gökhan İnce, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Alaettin Demirbağ, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy Emniyet Müdürü Kadir Yırtar, Çerkezköy Trafik Tescil Büro Amiri Necmi Arpacı, Çerkezköy Belediyesi Fen İşleri Müdürü Kemal Gümüş, Çerkezköy Belediyesi Zabıta Müdürü Kenan Erez, Çerkezköy Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan Vekili Vahdettin Sargın, Çerkezköy Akarsu Birlik Minibüsleri Kooperatifi Başkanı İlhami Yörük, Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Erdoğan ve belediye meclis üyeleri katıldı.

PROJENİN AMAÇLARI ANLATILDI
Toplantının açılış konuşmasını yapan Çerkezköy Belediyesi Fen İşleri Müdürü Kemal Gümüş, hazırlamış oldukları “Parkomat” projesi hakkında katılımcıları bilgilendirdi. 3 alternatifli “Parkomat” projesi hazırladıklarını belirten Gümüş, hazırladıkları proje ile; “Trafik yoğunluğunun azaltılması, ulaşım maliyetlerinin azaltılması, toplu taşım hizmet düzeyinin yükseltilmesi, trafik güvenliğinin sağlanarak kazaların azaltılması, yayaların koşullarının iyileştirilmesi” gibi amaçların hedeflendiğini belirtti.

“ANA GÜZERGAHLARDA UYGULANACAK’’
Kemal Gümüş, uygulanması düşünülen Parkomat projesinin hangi güzergahlarda uygulanacağı konusunda da katılımcıları bilgilendirdi. Projeyi Çerkezköy’de trafiğin yoğun olduğu ana güzergahlarda uygulamayı düşündüklerini belirten Gümüş; “Uğur Mumcu Caddesi, Atatürk Caddesi, Öztrak Caddesi, Barbaros Caddesi, Güveniş Caddesi, Hükümet Caddesi ve Hayri Batur Caddesi’nde uygulamayı düşünüyoruz.” İfadelerini kullandı.

“YOĞUNLUĞUN SEBEBİ UYGUNSUZ PARKLAR”
Çerkezköy Belediyesi Fen İşleri Müdürü Kemal Gümüş’ün konuşmasının ardından Zabıta Müdürü Kenan Erez, uygunsuz park edilen araçların fotoğraflarından hazırladığı sunumu katılımcılar ile paylaştı. ‘Çerkezköy’de yaşanan trafik yoğunluğunun en önemli nedeni uygunsuz park edilen araçlardır’ diyen Erez; “Trafiğin en yoğun olduğu güzergahlarda uygunsuz parklar yapılıyor. Bu durumun önüne geçilmesi için Parkomat sistemini uygulamamız gerekiyor.” Şeklinde konuştu.

“SORUNUN YÜZDE 80’İ ESNAFIMIZDAN KAYNAKLANIYOR”
Çerkezköy’ün nüfus yoğunluğuna dikkat çeken Çerkezköy Trafik Tescil Büro Amiri Necmi Arpacı; “İlçemizde nüfus yoğun olduğu için taşımacılık oranı da oldukça fazla. Gerek personel taşımacılığı, gerekse nakliyeciliğin oldukça fazla olduğu Çerkezköy’de doğal olarak trafik yoğunluğu da yaşanıyor. Trafik yoğunluğunun bu kadar fazla olduğu ilçemizde bir de park sorunu yaşanınca doğal olarak trafik akışı olumsuz etkileniyor.” Diye konuştu. Uyguladıkları trafik cezalarının da sorunu çözmeye yetmediğini belirten Arpacı; “2012 yılının ilk 3 ayında 900’e yakın trafik cezası uyguladık. Buna rağmen park sorununun önüne geçemiyoruz.” İfadelerini kullandı.

“CADDELER OTO PAZARI GİBİ”
Arpacı’nın konuşmasının ardından söz alan Çerkezköy Emniyet Müdürü Kadir Yırtar cadde üzerindeki gereksiz parklardan bahsederek; “Mevcut sistemde cadde üzeri vatandaşlar tarafından oto pazarı gibi kullanılıyor. Park halindeki araçların birçoğunun üzerinde satılık yazısı asılmış durumda.” İfadelerini kullandı. Gereksiz park edilen araçlar yüzünden vatandaşların araçlarını çift sıra park etmek zorunda kaldığını belirten Yırtar; “Çerkezköy Emniyeti olarak zamanımızın büyük bir kısmını cadde üzerindeki çift sıra parkları düzenlemek için harcıyoruz. Hem bizim hem de vatandaşların işlerini daha rahat yapabilmeleri için ücretli park sisteminin kesinlikle uygulanması gerekiyor.” Şeklinde konuştu.

“OTOPARK DA GEREKLİ”
Yapılan sunumlar üzerine söz alan CHP’li Çerkezköy Belediyesi Meclis Üyesi Faruk Bal, ücretli park sisteminin geçici bir çözüm olduğunu belirterek; “Ücretli park sistemine geçildiği takdirde vatandaşlar araçlarını ücretsiz olan ara sokaklara park edecek. Bu sefer de ara sokaklar da trafik yoğunluğu yaşanacak. Acil durumlarda ambulans ya da itfaiye araçları ara sokaklardan gidemez hale gelecek. Bu yüzden Çerkezköy’e otopark da yapılması gerekiyor.” İfadelerini kullandı. Faruk Bal’ın konuşmasının ardından söz alan Çerkezköy Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkan Vekili Vahdettin Sargın ve Çerkezköy Akarsu Birlik Minibüsleri Kooperatifi Başkanı İlhami Yörük ücretli park uygulamasını desteklediklerini belirttiler.
‘’EN ETKİLİ YOL ÜCRETLİ OTOPARK’’
Faruk Bal’ın “Çerkezköy’e otopark yapılmalı” sözlerine cevap veren Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem; “Çerkezköy’de yaşanan park sorununun kontrolünü belediye olarak bizim sağlamamız gerekiyor. Emniyet Müdürlüğümüzün bu sorunla uğraşacak ne yeterli zamanı ne de yeterli ekibi var. Bu sorunu çözmenin en etkili yolu ise ücretli park sistemidir.” Diye konuştu.
‘’OTOPARK KULLANMA ALIŞKANLIĞIMIZ YOK’’
Meclis Üyesi Sayın Faruk Bal’ın önerisini de haklı bulduğunu belirten Başkan Ertem; “Otopark da mevcut park sorunu için gerçekten iyi bir çözüm fakat bu kadar kısa sürede otopark yapmamız mümkün değil. Zaten otopark için gerekli alanımız da mevcut değil.” Şeklinde konuştu. Çerkezköy’ün belirli bölgelerinde şu an açık otoparkların da bulunduğunu belirten Başkan Ertem; “Bazı bölgelerimizde kullanıma açık otoparklarımız zaten var. Ama bizim vatandaşımız otopark kullanımına alışkın değil. Maalesef, kimse aracını otoparka bırakıp da yürümüyor maalesef.” İfadelerini kullandı.
“İSTANBUL’DAN FARKIMIZ YOK”
Hazırlanan proje ile mesai saatleri içerisinde, belirlenen güzergâhlara yapılacak olan parkların ücretli olacağını belirten Başkan Ertem; “Sürekli artan nüfus nedeni ile Çerkezköy’deki araç yoğunluğu İstanbul ile yarışır hale geldi. Parkomat yani ücretli park uygulaması ile hem ana güzergâhlardaki trafik akışının sağlıklı bir şekilde yürütülmesi sağlanacak, hem de şu an yaşanan görüntü kirliliği ortadan kalkacaktır.” Diye konuştu. İstanbul’un en işlek bölgeleri olan Fatih ve Eminönü semtlerini de örnek gösteren Başkan Ertem; “İstanbul’da trafik yoğunluğunun en fazla olduğu Fatih ve Eminönü gibi semtlerde de bu uygulama ile trafik yoğunluğunun önüne geçiliyor. Bu semtlerin birçoğunda katlı otopark mevcut değil.” Şeklinde konuştu.
“DERDİMİZ PARA KAZANMAK DEĞİL”
Belediye olarak bu uygulamadan para kazanmak gibi bir hedeflerinin olmadığını belirten Başkan Ertem; şöyle devam etti: “belirlenen güzergâhtaki esnafımız belki bu uygulamaya itiraz edecekler ama uygulama hayata geçtikten sonra en çok onlar mutlu olacaklar. Ücretli otopark sistemine geçmemiz durumunda hem caddelerdeki trafik akışı rahatlayacak, hem de caddelerin görüntüsü daha güzel olacak. Beraberinde de esnafımızın dükkânlarının önü açık olacak ve daha rahat iş yapar hale gelecekler.” Ücret konusunda da ‘kimsenin aklında soru işareti oluşmasın’ diyen Başkan Ertem, alınacak ücretin cüzi olacağını ifade etti.
“ESKİŞEHİR’DE DE UYGULANIYOR”
Başkan Ertem’in konuşmasının ardından açıklama yapan Çerkezköy Kaymakamı Ayhan Bayhan; “Anlatılan ücretli park uygulaması Eskişehir’de de başarılı bir şekilde uygulanıyor. Belediye Başkanımız çok iyi düşünmüş. Bu uygulama hayata geçirildiği takdirde Çerkezköy’ün park sorununun ortadan kalkacağına inanıyorum.” İfadelerini kullandı.
“MAYIS’DA MECLİS GÜNDEMİNE ALACAĞIZ”
Çerkezköy Kaymakamı Ayhan Bayhan’ın konuşmasının ardından toplantıya son veren Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem; “Proje hakkında çalışmalarımız devam ediyor. Sunacağınız önerilerinizi değerlendireceğiz. Gerekli çalışmaları tamamladıktan sonra bu projeyi mayıs ayı meclis toplantısına yetiştirmeyi planlıyoruz. Belediyeler kanununda bu hak bizlere veriliyor. İnşallah yaz mevsimi başladığında bu uygulama hayata geçmiş olacak.” Şeklinde konuştu.
Haber Kaynağı: ÇERKEZKÖY MANŞET

Sponsorlu bağlantılarARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Sıradaki Haber Başlıkları
Habere Yorum yapın

Benzer Haber Başlıkları