Çorlu deresinin pisliği ulusal medyada gündeme getirdi « Çorlu Haberleri – Çorlu haber-Çorlu Haberleri – Çorlu, Çorlu son dakika haberleri
Buradasınız: Ana sayfa - ÇORLU HABERLERİ - Çorlu deresinin pisliği ulusal medyada gündeme getirdi

Çorlu deresinin pisliği ulusal medyada gündeme getirdi

Çorlu deresinin pisliği ulusal medyada gündeme getirdi

Show ve Skytürk televizyonları Çorlu deresinin kirliliğini gündeme getirdi.
Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Çolpan ve Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Murat Sevgi Derenin yanında kirliliği anlattı.

Ülke çapında mevcut nehirlerdeki artan kirlilik ulusal ga-zete ve televizyonlarda artık sık sık gündeme getirilirken, özellikle Trakya’nın can damarı ERGENE ve kolları (Çorlu Deresi) her hafta değişik televizyonlarda görüntülü geniş haberler de yer alıyor. Önceki gün Çorlu Sağlık Mahallesi alt kısmında köpürerek akan Ergene’nin en büyük kolu Çorlu deresinin yanında İstanbul’dan gelen Show ve SKYTÜRK televizyonları geniş kapsamlı çekim gerçekleştirdiler. Aynı akşam da hem SHOW ve hem de SKYTÜRK haber saatlerinde çekimleri haber halinde sundular.

BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI OKTAY ÇOLPAN, TELEVİZYONLARA KİRLİLİK İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Sağlık mahallesi’nin alt kısmındaki yani Çerkezköy ve Çorlu deresinin kirli halindeki durumu Çorlu belediye başkan yardımcısı Oktay Çolpan tarafından bölüm bölüm anlatıldı. Kirliliğin nereden geldiği’de bu arada gündemin önemli maddesini teşkil etti.

Başkan yardımcısı Oktay Çolpan,” Şu anda gördüğünüz kirli atık sular Çerkezköy,Kızılpınar,Veliköy ve Velimşe hattından gelip Çorlu deresi olarak karşımıza çıkıyor. Belediye olarak DSİ ile anlaşma sağlandı. Evsel atık tesislerinin projesi ihale edildi. Yakında arıtma inşaatı başlayacak. Bu gördüğünüz kirli sularda evsel atık oranı ancak % 20 dolaylarındadır. Diğer kirli atıklar sanayi kuruluşlarının atıklarıdır.

Bunun böyle olduğu yapılan tahlil sonuçları ile ortadadır. Birde Çorlu bölgesin de şu anda ıslah OSB’ ler tek tek kuruluyor. Bu OSB’ ler ortak arıtmalar yapacak. Çevreye zararlı olmayacak şekilde çalışmalar yürütülüyor. CHP’ li belediyeler ERGENE’ yi kirletiyor iddiaları çok gülünç olup AK partili belediyelerin evsel atıkları da Ergene’ ye gidiyor. Yani şu an dereden akan kirli ve pis kokan durum sanayi kuruluşlarının atıklarıdır. Bunlar evsel atıktır demek doğru değildir.Durumu üniversiteler,çevre dernekleri ve tüm sivil toplum kuruluşları biliyor.” Dedi.

Öte yandan Çorlu Kent Konseyi Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Murat Sevgi çok önemli bir konuya parmak basarak bu derede gördüğünüz kirlilik evsel atık kirliliği değil, kimyasal kirliliktir. Çünkü asit, zırnık, kurşun, bakır, çinko gibi karışımların olduğunu biliyoruz, görüyoruz. Bu derenin temizlenmesi için planlar yapıldı deniliyor. Biz icraat bekliyoruz. Halk temiz ve kirli olmayan Çorlu deresini ve Ergeneyi özlemle bekliyor.

Gerçekten yıllardan beri Ergene ve kolları olan dereleri evsel atıklar kirletiyor denilmesi başından beri yanlış değerlendirme çünkü sanayi atıklarının kirlettiğini bilmeyen ve duymayan artık yok gibidir.

Sponsorlu bağlantılarARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Sıradaki Haber Başlıkları
Habere Yorum yapın

Benzer Haber Başlıkları