Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğü vatandaşı uyardı « Çorlu Haberleri – Çorlu haber-Çorlu Haberleri – Çorlu, Çorlu son dakika haberleri
Buradasınız: Ana sayfa - ÇORLU HABERLERİ - Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğü vatandaşı uyardı

Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğü vatandaşı uyardı

Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğü vatandaşı uyardı

Türk Polis teşkilatının kuruluşunun 167. Yıl dönümü nedeniyle Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan bilgilendirici el broşürleri vatandaşlara dağıtılıyor.

Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan el ilanları ile vatandaşların bilgilendirilmesi amaçlanıyor. 6 farklı şekilde hazırlanan el ilanları ile vatandaşlara haklarını öğretmeye çalışan ve bilgilenmelerini sağlayan Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğü, Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği personelince sokaklarda dağıtılıyor. Atatürk Meydanı’nda Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği ve Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliği personelince vatandaşlara dağıtılan ilanlarında “Bunları Biliyor musunuz” ve “Adli Olaylar Karşısında Takip Edeceğiniz Yol ve Yöntemler” konuları ile ilgili bilgiler içeriyor.

Bunları Biliyor musunuz?

İlk olarak dağıtılan el ilanında “Bunları Biliyor musunuz” konularında vatandaşlara haklarıyla ilgili şu bilgiler veriliyor; “Sanık olabilirsiniz; sanık olarak ifadenizin alınmak istenmesi durumunda ne ile suçlandığınızın bildirilmesinin gerektiğini. Avukat tayin etme hakkınızın bulunduğunu, Avukat tayin edebilecek durumunuzun olmamasına karşılık Baro tarafından tayin edilebilecek bir avukat isteyebileceğinizi, onun hukuki yardımından faydalanabileceğinizi biliyor musunuz? Tanık olabilirsiniz; Şahit olarak ve usulüne uygun bir şekilde mahkemeye çağrılmanıza rağmen mazeret bildirmeden gelmemeniz durumunda zorla getirileceğinizi.

Gelmemenizden dolayı doğan masrafların ödettirilmesi ile birlikte hafif para cezasına da çarptırılacağınızı biliyor musunuz? Suç alet ve eşyaları; Savcı veya onun yardımcısı olan zabıta görevlileri tarafından yürütülen tahkikat sırasında suçun ispatına yarayacak veya zor alıma tabi olan eşyanızın muhafaza veya başka bir suretle emniyet altına alınabileceğini, bu eşyaların yanınızda bulunması veya tesliminden kaçınmanız durumunda el konulabileceğini biliyor musunuz?” ifadeleri yer alıyor.

Arama, Dava açmak ve kısıtlanan haklar konusunda bilgilerin yer aldığı broşürde; “Suçüstü halinde veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde veya firar eden mahkum veya tutuklunun tekrar yakalanmasını sağlamak amacının dışında geceleyin evinizde arama yapılamayacağını, arama kararını yetkili hakimin vereceğini. Gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Cumhuriyet Başsavcılarının ve onların yardımcısı sıfatı ile emirlerini yapmaya memur olan zabıta, polis ve jandarma görevlilerinin arama yapabileceğini biliyor musunuz? Şahsi Dava açmak sizin hakkınız; Tahdit, gündüz haneye tecavüz, başkasının sırrını açıklama, darp ve yaralama zarar verme, ticarette kanunsuz rekabet, özel kanunlarda yazılı edebi ve sınai mülkiyetler ile güzel sanatlara ait mülkiyetlerinize ait işlenen suçlardan dolayı zarar görmeniz durumunda avukatınız vasıtasıyla veya bizzat dava açabileceğinizi biliyor musun?

Kısıtlanan hakkınızı geri alabilirsiniz; İşlediğiniz herhangi bir suçtan dolayı mahkum olmanızın yanında elinizden alınan bazı haklarınızın iadesini, ikametinizin bulunduğu yerin tabi olduğu Ağır Ceza Mahkemesi’ne vereceğiniz bir dilekçe ile isteyebileceğinizi biliyor musunuz? şeklinde bilgiler yer alırken ayrıca “Haklarınızı bilmeniz, mutlu ve huzurlu bir birey olmanız için önemlidir” sloganı ile 155 Polis İmdat, www.corlu.pol.tr telefon ve web adresi bilgileri bulunuyor.

Adli Olaylar Karşısında Takip Edeceğiniz Yol ve Yöntemler

Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği personeli tarafından dağıtılan ikinci el ilanında Adli Olaylar Karşısında Takip Edeceğiniz Yol ve Yöntemler hakkında bilgilere şu şekilde yer veriliyor. “Olay yerinde hiçbir şeye dokunmayın, 155 Polis İmdat hattını arayın, Polis Merkezlerine giderek müracaatta bulunun, olayın ve gelişmelerin takipçisi olun. Şüpheli şahıslar ile ilgili ayrıntılı bilgi verin, saç ve ten rengi, üzerindeki kıyafeti, boy ve kilo gibi özelliklerini belirtin” şeklinde bilgiler sıralanırken 155 Polis İmdat telefonu ile 155@corlu.pol.tr elektronik posta adresi ön plana çıkarılmış. Vatandaşlara bilgi amaçlı ve öğretici el ilanlarında Olay Yerine Dokunmayınız başlığı altında; “Suç ve suçlularla mücadelede kimlik bilgilerinin tespitinde, olay yerinin bozulmamış olması, iz ve delillerin kaybolmaması önem arz etmektedir. Evinizde hırsızlık meydana gelmiş ise hiçbir yere dokunmadan hemen 155’i arayarak polis çağırın. Otodan hırsızlık olayı gerçekleşmiş ise iz ve delillerin kaybolmaması için hiçbir suretle araca dokunulmaması gerekmektedir. Her türlü tedbiri almamıza rağmen eğer hırsızlık olayı evimizde olduysa sakin olunuz. İlk iş olarak 155 Polis İmdat telefonuna bilgi verin, polis gelmeden olay yerindeki iz ve delillere dokunmayınız. Ortamı muhafaza ediniz. Evinize gelen polis ekibine sakin bir şekilde detay atlamadan doğru bilgi veriniz. Yerleri değişen eşyaları bilgi vererek gösteriniz, iyi niyetli dahi olsa komşu ve yakınlarınızı veya tanıdıklarınızın olay yerine girmesini engelleyiniz. Çünkü bu kişiler istemeyerekte olsa iz ve delillerin kaybolmasına neden olabileceği gibi incelemenin ve soruşturmanın yanılgısına neden olabilirler” gibi bilgiler yer alıyor.

Vatandaşların el ilanlarını büyük bir merakla okumaya çalıştıkları dikkat çekerken Atatürk Meydanı’nda TDP ve trafik ekiplerinin el ilanı dağıtımı gün boyunca devam etti.

Sponsorlu bağlantılarARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Sıradaki Haber Başlıkları
Habere Yorum yapın

Benzer Haber Başlıkları