Çorlu İmam Hatip Lisesine Yeni Bina İçin Temel Atıldı « Çorlu Haberleri – Çorlu haber-Çorlu Haberleri – Çorlu, Çorlu son dakika haberleri
Buradasınız: Ana sayfa - ÇORLU HABERLERİ - Çorlu İmam Hatip Lisesine Yeni Bina İçin Temel Atıldı

Çorlu İmam Hatip Lisesine Yeni Bina İçin Temel Atıldı

Çorlu İmam Hatip Lisesine Yeni Bina İçin Temel Atıldı

Çorlu İmam Hatip Lisesi`nin bahçesine yapılacak olan yeni bina inşaatının temel atma töreni gerçekleştirildi. Törene katılan Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, butona basarak Çorlu İmam Hatip Lisesi yeni binasının temeline ilk harcı döktü.

Çorlu İmam Hatip Lisesi`nin bahçesine yapılacak olan yeni bina inşaatının temel atma töreni gerçekleştirildi. Törene katılan Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, butona basarak Çorlu İmam Hatip Lisesi yeni binasının temeline ilk harcı döktü.

424 öğrencisi bulunan Çorlu İmam Hatip Lisesi`nin bahçesine 32 ila 40 derslik olacak şekilde yapımına başlanan yeni bina için temel atma töreni düzenlendi. Dualar eşliğinde gerçekleştirilen temel atma töreni öncesinde konuşan Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek: “ Eğitim konusu teknolojik yenilikleri gerektiren bir konu. Meslek Liselerinden bugüne kadar uzak duruluyordu. Üniversitelere girişte sıkıntılar yaşanıyordu.

Bu ortadan kalktı. Sadece İmam Hatipler değil tüm meslek liselerine ihtiyacımız var. Meslek liselerinin de çeşitli alanları var. Güzel Sanatlar Liseleri, Kız Meslek Liseleri, Denizcilik Meslek Lisesi gibi hayatın içerisinde yer alan gereksinimlere okullarda yer bulmamız gerekiyor. Tekirdağ`da meslek liselerinin oranı yüzde 54 – 55 seviyelerinde devletin hedefi oranın daha da fazla olması. Tekirdağ için yüzde 55 oranı yeterli değil. Çünkü Tekirdağ`da 110 bin civarında sigortalı çalışan var. Tekirdağ`da meslek liseleri ile diğer liselerin oranlarının yüzde 65`e yüzde 35 gibi bir oranda olması gerekiyor. Bu hedef doğrultusunda hareket ediyoruz. Yatırım planlarımızı yaptık. Ancak bu planları hemen tutturma imkanımız yok. 5 – 6 yılda tutturabileceğimize inanıyorum” dedi.

Vali Kemelek: “Çorlu İmam Hatip Lisesi yenileşiyor. Yıkılması gerekeni tarihi eser olmadığı müddetçe yıkacağız. Reşadiye İlköğretim Okulu`nu da yıktık yenisini yapıyoruz. Sağlıksız olanı yıkıyoruz, sağlıklı olanı yapıyoruz. Keşke yaparken ileriye dönük yeterli olacak şekilde yapabilsek ama her zaman mümkün olmuyor. Bu okulun inşaatını bizlere müracaat etmeden sizlerin bitireceğinize inanıyorum” diye konuştu.

Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek sözlerini şöyle sürdürdü: “Vatandaşların, velilerin, öğrencilerin kendi okullarını kendilerinin yapması bizler için de takdire değer bir durum. Emeği geçen herkese yürekten takdirlerimi sunuyorum. Çorlu sürekli büyüyor. Nüfus rakamlarının her açıklanma döneminde ilimizin nüfusunun ne kadar arttığını heyecanla bekliyoruz. Her nüfus açıklanmasında Çorlu`nun nüfusunun arttığını görüyoruz. Çorlu İmam Hatip Lisesi`nin 265 bin nüfusu bulunan bir ilçede 424 öğrencinin bulunduğu bir okulla bu ihtiyaca cevap verebilmesi mümkün değildi. İnşallah kısa sürede bu nüfusa layık bir okula kavuşacaksınız.”

Temel atma törenine katılan Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Halis İşler: “Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından talimat verildi sınıflarımızın mevcudu önce 30`a 2016 yılına kadar da Avrupa ortalaması olan 24`e çekilecek. Bu da derslik ihtiyacımızın artmasına neden olacak. Kat sayı adaletsizliğinin kaldırılması ve orta kısımların açılması ile birlikte yıllık bin öğrenci artışının yaşandığı Çorlu en önemli derslik ihtiyacının yaşanacağı bölgelerin başında geliyor. Çorlu Belediyesinden isteğimiz yeni imar planlarında okul yeri olarak ayrılan bölgelerin en az 7 dönüm olarak belirlenmesidir. Çünkü 16 derslikli bir okulun dahi en az 32 bölümlü olması gerekiyor. Çünkü 16 dersliğin yanında laboratuvarlar, müzik salonları, çok amaçlı salonlar yapılması gerekiyor. Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak hedefimiz hem Tekirdağ il merkezinde hem de tüm ilçelerimizde tüm okul çeşitlerinin bulunması için çalışma yapıyoruz. Tekirdağ`da meslek lisesi oranı yüzde 54, diğer liselerin oranı ise yüzde 46 durumunda. 2013 – 2014 döneminde meslek liselerine olan talebin hızla yükseleceği inancıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Konuşmasının bir bölümünde temel atma töreni için alanda bulunan Çorlu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine de seslenen İl Milli Eğitim Müdürü Halis İşler: “İmam Hatip Lisesinde okuduğunuzu bilin. Bu millet sizlerden çok şey bekliyor. Dileyen velilerimiz öğrencilerinin Kur`an-ı Kerim ve Peygamberimizin Hayatı derslerini seçmeli ders olarak seçmelerini sağlayabilirler. Bu dersle de seçmeli ders olarak müfredata konuldu. Temel atmak işin en kolayıdır. Asıl iş bundan sonra başlayacak. Sizlerle bu temel atma töreninde bulunmaktan ötürü son derece mutluyum. Bir tane de temel atma töreninde sizlerle birlikte olmayı diliyorum. Bu binanın yapımında öncülük eden, katkı sağlayacak olan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Çorlu İmam Hatip Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Ömer Şanal ise konuşmasında: “15 derslik olarak yapımına başlanan bina yıkıldı ve yerine yeni bir temel atılıyor. Bu binanın yıkılması nedeniyle bazı eleştiriler aldık ancak binanın yıkılması gerekiyordu çünkü mevcut deprem yönetmeliğine uygun olmadığı tespit edilmişti. Hem yıkılması bir bakıma daha iyi oldu çünkü o zaman 15 derslik olarak yapılacaktı şimdi ise idarenin kullanacağı odaların durumuna göre 32 ya da 40 derslik olarak yapılacak. Eğer yıkılmasaydı 450 öğrenci kapasiteli olarak inşa edilecekti şimdi ise bin 200 öğrenciye kadar kapasitesi olacak. İnşaatın her katı bin metrekarelik bir inşaat alanından oluşacak. Sınıflar 50 metrekare olacak şekilde hazırlanacak” dedi.

Şanal: “Bu müessesenin kapanmadan bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Özellikle her şeyi göze alarak buraya talebe gönderen velilere teşekkür ediyorum. Projelerin çiziminde her türlü gayreti gösteren mimarlarımızdan henüz ilk çağrımızda duyarlılık gösteren hayırseverlere kadar herkese teşekkür ediyorum. İlçe Müftümüz Nazmi Söğüt`ün de bizlere büyük destekleri oldu kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum. Çorlu İmam Hatip Lisesi`nin üniversite başarısının yüzde 50 olduğu belirtildi. Modern mekanlarla bu başarıların daha da artacağını umuyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek ve beraberindeki protokol mensupları butona basarak Çorlu İmam Hatip Lisesi yeni binasının temeline harç döktüler.

Çorlu İmam Hatip Lisesi`nin yeni binası için düzenlenen temel atma törenine Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, Çorlu Kaymakamı Ali Dursun, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, Çorlu İlçe Emniyet Müdürü Cemal Dalman, Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Halis İşler, Tekirdağ İl Müftüsü Mahmut Gürlen, Tekirdağ İl Çevre ve Şehircilik Müdürü Mehmet Ceyhan, Çorlu İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Bağlar, AK Parti Çorlu İlçe Başkanı Adnan Volkan, MHP Çorlu İlçe Başkanı Hasan Uzun ve yönetim kurulu üyeleri, okul müdürleri, öğretmenler ve Çorlu İmam Hatip Lisesi`nin öğrencileri katıldılar.

Sponsorlu bağlantılarARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Sıradaki Haber Başlıkları
Habere Yorum yapın

Benzer Haber Başlıkları