Çorlu İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi TÜBİTAK Bölge birincisi oldu « Çorlu Haberleri – Çorlu haber-Çorlu Haberleri – Çorlu, Çorlu son dakika haberleri
Buradasınız: Ana sayfa - ÇORLU HABERLERİ - Çorlu İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi TÜBİTAK Bölge birincisi oldu

Çorlu İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi TÜBİTAK Bölge birincisi oldu

Çorlu İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi TÜBİTAK Bölge birincisi oldu

Çorlu İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencilerinin hazırladığı Çorluda 1989 Bulgaristan Göçmenliği konulu projesi Tübitakta İstanbul bölge birincisi seçildi.

Çorlu’da 2010 yılında Eğitim Öğretime başlayan, Çorlu İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi 11. Sınıf öğrencileri Gülcan Karaali, Mehtap Taban TÜBİTAK tarafından Tarih, Biyoloji, Fizik, Kimya ve Sosyoloji dallarında projelerle ilgili yarışmalar olduğunu görmeleri üzerine rehber öğretmenleri Özlem Bengihan yarışmaya katılmak istediklerini belirttiler.

Yaklaşık iki ay süren çalışmada 33 kitap, 7 süreli yayın, 4 yüksek lisans tezini inceledi.

Tekirdağ İl planlama Müdürlüğü, Çorlu Nüfus Müdürlüğü, Çorlu Belediyesi ve benzeri kurumlarla da iletişime geçilmesiyle gerekli proje için gerekli çalışmalar yapıldı. Çalışmanın sona ermesiyle iki öğrenci hazırladıkları Çorlu’da 1989 Bulgaristan Göçmenliği isimli proje İstanbul’a gönderdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi yapılan bölge yapılan inceleme 500 başvuru arasında Mehtap Taban ve Gülcan Karaali ‘nin “Çorlu’da 1989 Bulgaristan Göçmenliği” projesini birinci olarak açıkladı. Birinci oldukları için çok mutlu olduklarını Mehtap Taban ve Gülcan Karaali isimli iki öğrenci hak ettikleri birinciliği aldıklarını belirttiler.

Öğrenciler “Biz TÜBİTAK’ın böyle bir yarışması olduğunu gördük. Yarışmaya katılacağımızı rehber öğretmenimize bildirdik. Öğretmeniz de bize destek olmasıyla yaklaşık iki süren bir çalışma gerçekleştirdik.

Projemizde,1980 yılında Bulgaristan’dan Türkiye’ye yaşanan büyük göçün nedenleri ve tarihsel boyutu ele alınıyor. Proje kapsamında, o tarihlerde göç etmiş vatandaşlarla mülakat ve anket çalışmaları da yaptık. Yakın tarihimizde yaşanan bu olayın yansımalarını bölgemizde gözlemledik. Çalışmalarda otuz üç kitap, yedi süreli yayın, dört yüksek lisans tezini inceledik.

Çorlu Belediyesi ve Nüfus Müdürlüğü ve Tekirdağ İl Planlama Müdürlüğüyle çalışmalar gerçekleştirdik ve daha sonra internet üzerinden başvuru da bulunduk. Projemizin birinci olduğunu öğrendiğimizde çok mutlu olduk şimdi 3 – 8 Mayıs 2012 tarihlerinde Ankara’da yapılacak olan Türkiye birinciliğine İstanbul Avrupa bölgesi birincisi olarak katılmaya hak kazandık. Burada da çok iddialayız”dediler.

Sponsorlu bağlantılarARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Sıradaki Haber Başlıkları
Habere Yorum yapın

Benzer Haber Başlıkları