ÇORLU’DA 26 MİLYON METREKÜPLÜK SU AÇIĞI VAR SAYAÇ TAKMA ZORUNLULUĞU GELİYOR « Çorlu Haberleri – Çorlu haber-Çorlu Haberleri – Çorlu, Çorlu son dakika haberleri
Buradasınız: Ana sayfa - EDİRNE HABERLERİ - ÇORLU’DA 26 MİLYON METREKÜPLÜK SU AÇIĞI VAR SAYAÇ TAKMA ZORUNLULUĞU GELİYOR

ÇORLU’DA 26 MİLYON METREKÜPLÜK SU AÇIĞI VAR SAYAÇ TAKMA ZORUNLULUĞU GELİYOR


ÇORLU’DA 26 MİLYON METREKÜPLÜK SU AÇIĞI VAR SAYAÇ TAKMA ZORUNLULUĞU GELİYOR

Yeraltı suyu kullanımında sayaç takma zorunluluğu geliyor

Kontrolsüz kullanım sonucu rezervi her geçen gün düşen yeraltı sularının kullanımı takibe alınıyor. DSİ 11. Bölge Müdürü Yunus Algın, Çorlu’da gereksiz kullanım sebebiyle yeraltı sularında 26 milyon metreküp açık bulunduğunu söyledi. 13 Şubat 2013 tarihine kadar tüm kuyu ve galeri sahiplerinin ön yüklemeli, uzaktan kontrollü su sayacı taktırmasının zorunlu olacağını belirtti.

Yeraltı sularının gereksiz tüketilmesi nedeniyle Devlet Su İşleri (DSİ) harekete geçti. Son yıllarda kullanma belgesinde belirtilen miktardan fazla yeraltı suyu çekilmeye başladı.Bu durum yeraltı suyunun rezervinin düşmesine neden oldu. Çorlu-Çerkezköy’deki yoğun sanayileşme yeraltı suyu tüketimini artırdı. Suyun kontrolsüz tüketimi sonucunda 26 milyon met-reküplük su açığı oluştu. Su israfının önüne geçilmesi ve sürdürülebilir yeraltı suyu yönetimi için yetkililer harekete geçti. Yeraltı suyu rezervi çekim ilişkisinin modern sulama sistemleri ile desteklenerek kontrol altında tutulması, tüm kuyulardan çekilen veya çekilecek suyun ölçülebilir durumda olması için ölçme işlemini yapmaya yönelik ölçüm sistemlerinin tespit ve tesis edilmesi gerekliliği zorunlu hale getirildi.

Yeraltı suyu kullanımının kontrol altına alınması ve israfın önlenmesi için ön yüklemeli uzaktan kontrollü su sayacı takılması zorunlu hale getirildi. 13 Şubat 2013 tarihine kadar bütün kişi, kurum ve kuruluşlara ait kuyu, galeri, tünel ve benzerlerine ön yüklemeli uzaktan kontrollü su sayacı takılacak. Ölçüm sistemi kurmayanların belgeleri Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından iptal edilecek. Belgeye konu olan yer kapatılarak kapatma masrafları da sahibinden alınacak. Sayaçların takılmasından sonra DSİ tarafından kullanılacak azami su miktarı kartlara yüklenecek.

Karttaki miktar tüketilince su çekilmesi engellenerek kontrol altına alınacak. Yüklenen su miktarı, kullanma belgesinin verildiği tarihten itibaren bir yıl süre ile geçerli olacak. Ancak her bir yıllık dönemin bitiminde yeni yükleme yapılacak. Yüklenen su miktarının tamamının tespit edilen tarihten itibaren bir yıl içerisinde kullanılmaması halinde, kalan miktar bir sonraki yıla devredilmeyecek.

“ÇORLU’DA 26 MİLYON METREKÜPLÜK BİR AÇIK VAR”

Yıl tamamlanmadan çekilebilecek azami su miktarının kullanılması halinde aynı dönem içerisinde ilave su verilmeyecek. DSİ 11. Bölge Müdürü Yunus Algın, yeraltı suyunun doğal bir kaynak olduğunu belirterek, öncelikle yeraltının değil, yer üstü suyunun kullanılması gerektiğini belirtti.

Yıllarca yeraltı suyunun kontrolsüz ve aşırı bir şekilde kullanılarak bu duruma getirildiğini anlatan Algın, “Bundan sonra bu tedbirler bir eylem planı dahilinde gerçekleştirilecek. Çorlu’da Çerkezköy’de organize sanayi ve deri organize sanayiinde toplantılar yaptık. Bizim sanayi kullanımımız fazla. Kuyu sayısı diğer bölgelerimize göre daha fazla. Ama bir şansımız da onların buna hazır olduğunu gördük. Çok hızlı bir şekilde bunu gerçekleştireceğimizi ümit ediyorum.” dedi.

Sorumluluk sahasında 376 milyon metreküplük su rezervinin bulunduğunu ifade eden Algın, şunları söyledi: “Bu miktarın Meriç, Havsa, Uzunköprü havzasında böyle bir düşüm yok. Ancak Çorlu’da bizim hesaplarımıza göre, 26 milyon metreküplük bir açığımız var. Burada yerüstü suyu kullanımı bundan sonra artacak. Yani şimdiye kadar çok fazla kullanım olmamış, yeraltı suyuna yönelinmiş. Bir ölçüde de olmadığı için yönelmiş. Yer üstü suları daha az olduğu için. Ama 73 adet proje ki, Çorlu altı havzası içerisinde Tekirdağ’da Naip Köy barajı, İnecik-Dedecik Barajı, şu anda bunlar devam ediyor. Yoncalı Barajı Çerkezköy Organize sanayi bölgesi tarafından yapılacak. Biz bunlarla ilk etapta 110 milyon metreküp havzaya yerüstü suyunu tahsis edeceğiz. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde bunu planlıyoruz. Zaten açığımız 26 milyon metreküp. Yapılacak çalışmayla bu sorunu halledeceğimize inanıyorum.”

Kadri Kılıç Edirne

Sponsorlu bağlantılarARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Sıradaki Haber Başlıkları
Habere Yorum yapın

Benzer Haber Başlıkları