Çorlu’daki Tarihi Jandarma çeşmesi bakımsızlıktan yıkılıyor « Çorlu Haberleri – Çorlu haber-Çorlu Haberleri – Çorlu, Çorlu son dakika haberleri
Buradasınız: Ana sayfa - ÇORLU HABERLERİ - Çorlu’daki Tarihi Jandarma çeşmesi bakımsızlıktan yıkılıyor

Çorlu’daki Tarihi Jandarma çeşmesi bakımsızlıktan yıkılıyor


Çorlu’daki Tarihi Jandarma çeşmesi bakımsızlıktan yıkılıyor

Çorlu tarihin de Gazi ilköğretim okulunun hemen arka kısmında yer alan tarihi Jandarma Çeşmesi’nin son hali içler acısı durumda.

Her geçen gün çeşme çöküp dağılmak üzere, birkaç boru ve sunta plaka ile burası kapatıldı. Ama onarım-bakım başlamadı. Çeşmenin Çorlu için ayrı bir önemi var” dediler.

VALİLİK Mİ ? KAYMAKAMLIK MI ? BELEDİYE Mİ ?

Çorlu’da başta Tarihi jandarma çeşmesi olmak üzere diğerlerini valilik mi ? kaymakamlık mı ?? belediye mi? Tarihi dokusunu göz önüne alarak restorasyona tabi tutulmamsını sağlayacak merakla bekliyoruz.

Tarih ne diyor ?”Her yerde olduğu gibi Çorlu’da da, hızlı ve özensiz kentleşme, zamanın bize önceki kuşaklardan mirası olan tarihi varlıkların bir bir yitip gitmesine, tek tipleşen kent dokusu içerisinde her birinin günden güne silikleşmesine sebep olmaktadır. Buna bir de doğanın yıpratıcı gücü ile insan baskısı eklenince bu yok oluş çok daha hızlı gerçekleşebilmektedir.

600 Sene hüküm sürüp, 3 kıtaya nam salan Osmanlı İmparatorluğu toprakları içinde, padişahın ve atının ayak basmadığı pek çok toprak vardır. Fakat, Çorlu bu konuda büyük bir istisnadır. Bu topraklar, padişah otağlarının, saltanat mücadelesinin yaşandığı Osmanlı topraklarından başlıcasıdır.

Avrupa fetihlerinin ilk müjdecisi Otağı Çorlu’dur. Osmanlı’ya başkentlik yapmış iki şehrin arasındaki yegane köprüdür. Önce Edirne’yi İstanbul’a, daha sonra da İstanbul’un Avrupa’ya açılan kapısı olmuştur.

Çorlu tarih sahnesinde çokça yer alan bir yerdedir. Bu yüzden Çorlu’da tarihi eserlere sıkça rastlamaktayız. Bu eserlerden pek çoğu hakkında eserler yayınlanmıştır. Bu tarihi eserler arasında Çorlu’nun çeşmelerinden başlıklar halinde bahsedilmiş fakat detaylarına inilmemiştir.” Deniliyor.

Sponsorlu bağlantılarARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Sıradaki Haber Başlıkları
Habere Yorum yapın

Benzer Haber Başlıkları