Çorluya tehlikeli atık tesisine hayır kampanyası başlatıldı « Çorlu Haberleri – Çorlu haber-Çorlu Haberleri – Çorlu, Çorlu son dakika haberleri
Buradasınız: Ana sayfa - ÇORLU HABERLERİ - Çorluya tehlikeli atık tesisine hayır kampanyası başlatıldı

Çorluya tehlikeli atık tesisine hayır kampanyası başlatıldı

Çorluya tehlikeli atık tesisine hayır kampanyası başlatıldı

Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda,Tehlikeli atık tesisine hayır Platformu

İmza kampanyası başlatıldı
“Çorlu’ya tehlikeli atık tesisine hayır”

Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda,“Tehlikeli atık tesisine hayır Platformu” kente 1,5 km mesafede buğday, ayçiçeği, kanola ve her türlü tahıl bitkisi ekilebilir tarım toprakları üzerine kurulmak istenen, “KATI ATIK BERTARAF TESİSLERİ” ne karşı nasıl bir kampanya yürütülmesi gerektiğine dair durum değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Çorlu halkının zehirlenmemesi ve doğa’nın tarım topraklarının korunması için HAYIR PLATFORMU’ nun çalışma programı da belirlendi. Bu toplantıya gerekli sivil toplum kuruluşlarının tamamı katılım göstermezken, diğer kuruluşlar, ergene inisiyatifi, oda başkanları, belediye meclis üyeleri, mimarlar, mühendisler, çevre mühendisleri ,ziraat mühendisleri odası,Makine mühendisleri temsilcisi,baro temsilcisi katılım gösterdi.

ONBİNLERCE İMZA KAMPANYASI İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

Çorlu Karatepe’ de yerleşim birimlerinin dibinde her türlü zehirli katı atık bertaraf tesisine karşı çıkılması için ciddi bir imza kampanyası başlatılması kararlaştırıldı.
Toplantı divanında, Çorlu Mimarlar odası temsilcisi Ziya Kaya, Tekirdağ ziraat mühendisleri odası başkanı Dr.Cemal Polat, Baro temsilcisi Avukat Umut Azgüler yer aldı.
Yapılacak çalışmalarla ilgili olarak, Prof. Halim Orta, Mimar Tarkan Baş,Mimar Arif İsmet, Esnaf ve Sanatkarlar odası başkanı Feyzullah Aktepe,Gazetemiz haber müdürü Erdal Özcan,gazeteci Murat sevgi başta olmak üzere katılımcılar söz alarak durumu bütün çıplaklığı ile gözler önüne serdiler.
Tüm sivil toplum kuruluşları ve halkın katılımı ile bir imza kampanyası başlatılması kararı oybirliği ile alındı.
Karatepe’de ,Zehirli katı atık tesislerinin tamamına sonuna kadar her platformda (hukuki yollar başta olmak üzere) karşı çıkılması kararı da bu arada alınmış oldu.
“ NEDEN ZEHİRLİ KATI ATIK BERTARAF TESİSİNE KARŞIYIZ “
Çorlu Karatepe mevkiinde kurulmak istenen işletme, “ENTEGRE KATI ATIK BERTARAF ve ENERJİ ÜRETİM TESİSİ” adıyla biliniyor. Aslında burada bizleri zehirleyecek olan TEHLİKELİ ATIK BERTARAF TESİSİ kurulmak istenmektedir.
Çorlu Belediyesi, yaşam alanlarımıza, canlılara ve insanlara zararlı olacağı, toprak, su ve havayı kirleteceği, bilim insanları tarafından ifade edilen bu tesis ile ilgili araştırma komisyonu kurmuştur. Üniversiteler, meslek-mühendis odaları ve sivil toplum kuruluşlarından alınan görüşlere dayanarak; kurulacak tesisin, İmar alanına 400m. mesafede olması, insan sağlığına ve doğaya zararlı bulunması, lisans ve ruhsat başvurularında farklı isimler ve amaçlar belirtilmesi gibi haklı nedenlerle ruhsat talebi reddedilmiştir.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapılacak tesisle, 50 yıl beraber yaşayarak zehirlenecek olan bölge halkının iradesini temsil eden belediyenin bu RED kararını hiçe saymıştır. Bakanlık, 644 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye dayanarak, bölge halkının tepkilerini dikkate almamıştır.
Tekirdağ ili, Çorlu ilçesi, Karatepe Mevkiinde yapılması istenen, Entegre Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi‘ne ilişkin; 1/5000 ölçekli Uygulama İmar Planı, Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü’nce 644 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevleri kapsamında bulunan 7(k) maddesi uyarınca, 17 Şubat 2012 tarihinde onaylanmıştır. Planlar 24 Şubat 2012 tarihinde, 30 gün süre ile Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde askıya çıkarılmıştır.
Bu durum karşısında; Çorlu’da yaşayan bizler; yaşam alanlarımıza sahip çıkmak için:
TMMOB’u oluşturan Mühendis ve Mimar Odaları, Tekirdağ Barosu, Tekirdağ Tabip Odası, Eğitim-Sen, İşçi ve Kamu Sendikaları, Esnaf Odaları, Ziraat Odası, çeşitli dernekler, İl Genel Meclisi Çorlu Üyeleri, Çorlu Belediye Meclisi üyelerinin çoğunluğu, Mahalle ve Köy Muhtarları, Çorlu Ergene İnisiyatifi, Çorlu Çevre Gönüllüleri Derneği, Çorlu Kent Konseyi ve Çorlu halkı bir araya gelerek “Tehlikeli Atık Tesisine Hayır Platformu”nu oluşturduk.
Uygulamaya konulan planın oluşturacağı riskler göz önüne alınmadan, yapılan bu ONAY sonrasında, halkımızı nelerin bekleyeceğinin bilinci ile; bugün bizler Çorlu ve Tekirdağ halkını temsilen gücümüzü Anayasanın 56. maddesi ve yasalardan alarak gerekli itirazlarımızı, yasal süresinde, gerekli şekilde ve ilgili yerlere yaptık. Yetkilileri; “herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir” şeklindeki anayasanın 56’ncı maddesi amir hükmünü halk lehine yorumlamak üzere göreve davet ediyoruz.
Çorlu ve Trakya halkı; Ergene kirliliği yüzünden 30 yıldır birçok bedel ödedi; 1. sınıf tarım topraklarını yitirdi; ağır metaller yüzünden Ergene suyunu tarım sulamasında kullanamaz olduk. Ergene önce kirlendi, sonra öldü, şimdi de öldürüyor. Çorlu halkı, Çorlu deresi ve Ergene nehrinin kirliliğinden sonra, yeni bir tehlike, yeni bir kirletici tesisi yanı başında istemiyor.
Bugünkü itiraz eylemimiz bir başlangıçtır. Çorlu halkı olarak, bize sorulmadan, kanun hükmünde kararnamelere dayanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu yanlış kararına karşı her türlü yasal, hukuki, meşru ve demokratik mücadele yollarını deneyeceğiz.

KENTİNİ HİÇE SAYANLARI, HALK DA HİÇE SAYACAKTIR.
“Planlanan yerde ve kapasitede Tehlikeli Atık Bertaraf Tesisi” istemiyoruz!
Bu şartlarda, Çorlu’ya “Tehlikeli Atık Bertaraf Tesisi” kurdurmayacağız!

TEHLİKELİ ATIK TESİSİNE HAYIR PLATFORMU

Sponsorlu bağlantılarARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Sıradaki Haber Başlıkları
Habere Yorum yapın

Benzer Haber Başlıkları