Denetimli Serbestlikten Çorluda 32 Hükümlü Yararlandı « Çorlu Haberleri – Çorlu haber-Çorlu Haberleri – Çorlu, Çorlu son dakika haberleri
Buradasınız: Ana sayfa - ÇORLU HABERLERİ - Denetimli Serbestlikten Çorluda 32 Hükümlü Yararlandı

Denetimli Serbestlikten Çorluda 32 Hükümlü Yararlandı

Denetimli Serbestlikten Çorluda 32 Hükümlü Yararlandı

Çorlu Cezaevi’nden 32 Hükümlü tahliye edildi

Denetimli serbestlikten yararlanmaya hak kazanan hükümlüler Çorlu A-3 tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan tahliyelerine başlandı. 6291 sayılı yasaya göre Ceza İnfaz Kurumu’na alınmış olup da şartlı tahliyesinde son 1 yılı kalan hükümlü-lerden 32 kişi faydalanarak tahliye oldu.
Denetimli Serbestlik Yasası’na göre tahliyelerin süreye göre devam edeceği öğrenildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 15 bin hükümlünün tahliyesini öngören Denetimli Serbestlik Yasası’nın kabul edilerek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmasının ardından yasadan Çorlu’da 32 hükümlü tahliye edildi. Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları Kanunu’nda değişiklik yapan yasanın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından tahliyelere başlandı.

Denetimli Serbestlikten Faydalanacaklar

Bu kanunda, hükümlülerin dış dünyaya uyumlarını sağlamak, aileleriyle bağlarını sürdürmelerini ve güçlendirmelerini temin etmek amacıyla, yasanın aradığı koşullara haiz olan hükümlülerin talep etmeleri ve bu hususta infaz hakimi tarafından karar verilmesi kaydıyla, cezalarının koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmının denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle infazı düzenleniyor ve bununla ilgili olarak ise Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı ve Ceza İnfaz Savcısı tarafından gerekli çalışmaların yapıldığı öğrenildi.

Çorlu’da İlk Olarak 32 Kişi Tahliye Edildi

Cezaevi’nde son bir yılı kalanların tahliye edildiği yasa ile birlikte Çorlu A-3 tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan da tahliyeler başladı. Çıkan yasayla birlikte, Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğü’nün belirleyeceği bir denetim uyma yükümlülüğü getiriyor. Bu yasaya göre ağaç dikme, okullarda temizlik yapma gibi kamu hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. 6291 sayılı yasaya göre Ceza İnfaz Kurumu’na alınmış olup da şartlı tahliyesine son bir yıl kalmış hükümlülerden 32 kişi faydalanarak Çorlu Cezaevi’nden tahliye edildi.

Günü Gelen Çorlu Cezaevi’nden Tahliye Edilecek

Şuan 32 olan tahliye sayısının ise ileriki tarihlerde de tahliyelerin gelmeye devam edeceği öğrenildi. Yasaya göre 1 yıldan az süresi kalan hükümlüler denetimli serbestlikten faydalanabilecekler. Halende bu yasa kapsamında olan hükümlülerin günü geldiği zaman Çorlu Cezaevi’nden tahliye olacakları belirtildi.

Kısa Süreli Hapis Cezası Olanlara Müjde

Öte yandan alınan ve edinilen bilgilere göre haklarında kısa süreli hapis cezası bulunanların gelip teslim olmaları istendi. Aynı gün içerisinde tahliye edildikleri öğrenilen şahıslarla ilgili çalışmaların devam ettiği ifade edildi. Konuyla ilgili olarak ise şöyle bir istisna bulunuyor; borcunu ödememiş olup da İcra Mahkemesi tarafından 3 aya kadar hapse tazyik cezası ile taahhüdü ihlal suçlarından verilen cezaların kapsam dışı olduğu öğrenildi.

Sponsorlu bağlantılarARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Sıradaki Haber Başlıkları
Habere Yorum yapın

Benzer Haber Başlıkları