Edirne Sarayı, gün yüzüne çıkıyor « Çorlu Haberleri – Çorlu haber-Çorlu Haberleri – Çorlu, Çorlu son dakika haberleri
Buradasınız: Ana sayfa - EDİRNE HABERLERİ - Edirne Sarayı, gün yüzüne çıkıyor

Edirne Sarayı, gün yüzüne çıkıyor

Edirne Sarayı, gün yüzüne çıkıyor

Restorasyon çalışmalarının devam ettiği Edirne Sarayı’na Türkçe ve İngilizce bilgilendirme levhaları dikildi. Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Özer’in başkanlığını yaptığı kazı çalışmaları 2009 yılında başladı.

Saray Mutfağı (Matbah-ı Âmire) ile Kum Kasrı Hamamı ve çevresinde devam eden kazı ve restorasyon çalışmalarında önemli mesafeler alındı. Yapılan çalışmalar sonucunda harap durumdaki saray mutfak ve hamamı yok olmaktan kurtarıldı.

Ayrıca kazı ve restorasyon çalışmaları sırasında, temiz ve atık su sistemleri, sur kalıntıları gibi sarayın altyapısına ilişkin önemli veriler ortaya çıktı. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği saray alanında yeterli bilgilendirme levhaları bulunmuyordu. Söz konusu eksiklik kazı başkanlığı tarafından giderildi. Edirne Yeni Sarayı Kazı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Özer, yıllarda eksikliği hissedilen bilgilenme levhalarını diktiklerini söyledi.

Türkçe ve İngilizce olarak hazırladıkları levhaların yeni bilgi ve belgeler doğrultusunda güncelleneceğini belirten Özer, şu bilgileri verdi: “Bu bilgi levhaları, restorasyonu devam eden Matbah-ı Âmire’nin (Saray Mutfağı) mekânlarından bir bölümünün ‘Edirne Sarayı Bilgi-Belge Merkezi’ haline getirilmesi ile birlikte daha da zenginleştirilerek, ziyaretçilerin belli bir güzergâh üzerinden sarayı gezmeleri sağlanacaktır.”

Sponsorlu bağlantılarARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Sıradaki Haber Başlıkları
Habere Yorum yapın

Benzer Haber Başlıkları