Edirne’de 1 Yılda 47 Kaçağın Cesedi Bulundu « Çorlu Haberleri – Çorlu haber-Çorlu Haberleri – Çorlu, Çorlu son dakika haberleri
Buradasınız: Ana sayfa - EDİRNE HABERLERİ - Edirne’de 1 Yılda 47 Kaçağın Cesedi Bulundu

Edirne’de 1 Yılda 47 Kaçağın Cesedi Bulundu

Edirne’de 1 Yılda 47 Kaçağın Cesedi Bulundu

Edirne’de, son 1 yıl içinde yasal olmayan yollarla Yunanistan’a geçmek isteyen 47 kaçak Meriç Nehri’nde boğularak öldü.

Yakalanan 22 bin 500 kaçak ise ülkeden sınır dışı edildi.

Daha iyi yaşam şartlarını hayal ederek yaşadıkları ülke topraklarını terk edip Avrupa hayali kuran kaçaklar, insan kaçakçılarına 1000-2000 Euro vererek Edirne’ye kadar getiriliyor. Kaçaklar, daha sonra Türkiye ile Yunanistan arasındaki Meriç Nehri’ni şişme bot kullanarak geçmeye çalışıyor. Bu kaçaklardan 47’si son 1 yıl içinde Meriç Nehri’ni geçemeyince boğularak öldü.

22 bin 500 kaçak ise jandarma ve polis ekipleri tarafından yakalanarak sınır dışı edildi. Kaçaklar sınır dışı edilinceye kadar ise 3 günlük yemek ve sağlık giderleri için Edirne Emniyet Müdürlüğü’nün kasasından yaklaşık 1 milyon lira para harcandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü, her yıl Avrupa ülkelerine gitmek isterken Edirne’de yakalanan kaçakların barınması için 5 milyon 500 bin liraya 5 yıldızlı otelleri aratmayan Kaçak Barınma Merkezi yaptırdı.

Hasta odaları, internet kafe ile çamaşırhane ve kapalı devre müzik sistemine kadar her türlü sosyal imkanın yer aldığı barınma evinde, farklı dinlere mensup kişiler için de 3 ibadethane bulunuyor.

Avrupa standartlarının üzerinde özelliklere sahip barınma evinde 656 kaçak aynı anda barınabilecek. 7 bin 500 metrekarelik alana yapılan 2 katlı merkezin önümüzdeki ay açılması planlanıyor.

10 YILDA 130 BİN KAÇAK YAKALANDI

Son 10 yılda sınır bölgelerinde yasa dışı olarak Avrupa ülkelerine gitmek isteyen yaklaşık 130 bin kişi yakalandı. Kaçakların büyük bölümünün Irak, Afganistan, Filistin ve Pakistan uyruklu olduğu belirlenirken 10 yılda 80 milletten kaçaklar, sınırı aşmak isterken yakalanarak Türkiye’den sınır dışı edildi.

Sponsorlu bağlantılarARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Sıradaki Haber Başlıkları
Habere Yorum yapın

Benzer Haber Başlıkları