Edirne’de Tunca Nehri’nde Taşkın Riski Var ! « Çorlu Haberleri – Çorlu haber-Çorlu Haberleri – Çorlu, Çorlu son dakika haberleri
Buradasınız: Ana sayfa - EDİRNE HABERLERİ - Edirne’de Tunca Nehri’nde Taşkın Riski Var !

Edirne’de Tunca Nehri’nde Taşkın Riski Var !

Edirne’de Tunca Nehri’nde Taşkın Riski Var !

Edirne’de iki gündür aralıklarla süren sağanak yağışın ardından Tunca Nehri’nin debisi 12 saat içerisinde saniyede 100 metreküpten 185 metreküpe çıktı.

Nehirdeki su seviyesinin yükselmesi edeniyle Sarayiçi mevkiindeki Fatih ve Kanuni köprüleri trafiğe kapatıldı.

Edirne’de son iki gündür sağanakta metrekareye 32.7 kilogram yağış düştü. Yağışlarla birlikte, Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi mevkiinden geçen Tunca Nehri’ndeki su seviyesinde büyük artış yaşandı, yer yer taşkınlar oldu. Su seviyesindeki artış nedeniyle Fatih ve Kanuni köprülerinin bulunduğu Kırkpınar alanı trafiğe kapatıldı.

Devlet Su İşleri 11’inci Bölge Müdürlüğü verilerine göre, dün 100 metreküp olan Tunca Nehri’nin debisi son 12 saatte sağanakla birlikte 85 metreküp/saniye artarak 185 seviyesine ulaştı. DSİ ekipleri, sularla birlikte gelen odun parçalarının köprü gözlerini tıkamaması için aralıklarla nehri kontrol ediyor.

VALİ SÖZER: TAŞKIN SADECE SARAYİÇİ’NDE

Edirne Valisi Gökhan Söze, artan nehir seviyesinin sadece Sarayiçi mevkiinde taşkınlara neden olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Bulgaristan’daki barajlardan gelen su ve aşırı yağışlar nedeniyle Tunca Nehri taştı. Meriç Nehri’nde de su seviyesi yükseldi. Tunca ve Meriç nehirlerinin birleştiği noktada nehir debisi 1000 metreküp saniye seviyelerinde. Meriç Nehri’nin taşması için su seviyesinin 1350 metreküp saniyeye ulaşması gerekiyor. Önlemlerimizi aldık, şu an önemli bir durum yok, sadece nehrin dar olan yataklarından su çıkış yaptı. Taşkın sadece Sarayiçi bölgesinde yer yer gözleniyor. Önümüzdeki 24 saat içerisinde yağış gerçekleşmezse su seviyesinin düşeceğini tahmin ediyoruz.”

Polis ekipleri ise vatandaşların Fatih ve Kanuni köprülerini kullanmaması için nöbet tutuyor. Meteoroloji yetkilileri, hava sıcaklığının 6 derece olduğu kentte yağmur yağışının gün içerisinde aralıklarla süreceğini ifade ederek vatandaşların taşkın riskine karşı dikkatli olmasını istedi.

Tunca Nehri taşmaya başladı

Edirne’den geçen Tunca Nehri sabah saatlerinden itibaren taşmaya başladı. Trakya ve Balkanlarda son günlerde etkili olan yağmur nehirlerin su seviyesini yükseltti. Yatağına sığmayan nehir suyu Edirne’nin batı kesimlerinde taşmaya başladı.

Yükselen su seviyesi, tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi Er Meydanı civarını su altında bıraktı. Su taşkınları sebebiyle Edirne Emniyet Müdürlüğü ekipleri Fatih, Kanuni, Saraçhane, Yalnızgöz ve Gazimihal köprülerinin bulunduğu alanda güvenlik tedbiri aldı.

Sarayiçi’nde bulunan vatandaşların ayrılması için de polis megafonundan anonslar yapıldı. Burada Tunca Nehri üzerinde bulunan Suakacağı ölçüm istasyondan saat 08.00’de 172,1 olarak ölçülen su seviyesi, saat 10.00’da 184 metreküp/saniye olarak kaydedildi.

(CİHAN)

Sponsorlu bağlantılarARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Sıradaki Haber Başlıkları
Habere Yorum yapın

Benzer Haber Başlıkları