Edirne’nin dünyaca ünlü lezzeti Badem Ezmesinin Üretim Hikayesi « Çorlu Haberleri – Çorlu haber-Çorlu Haberleri – Çorlu, Çorlu son dakika haberleri
Buradasınız: Ana sayfa - EDİRNE HABERLERİ - Edirne’nin dünyaca ünlü lezzeti Badem Ezmesinin Üretim Hikayesi

Edirne’nin dünyaca ünlü lezzeti Badem Ezmesinin Üretim Hikayesi

Edirne’nin dünyaca ünlü lezzeti Badem Ezmesinin Üretim Hikayesi

Edirne’nin Avrupa ülkeleri ve Japonya’ya ihraç edilen dünyaca ünlü lezzeti badem ezmesi, zorlu bir üretim sürecinin ardından hazırlanıyor.

Edirne’de yetiştirilen bademlerin, kabuğu soyulup toz haline getirildikten sonra şeker ve akasya balı ile birleşmesiyle ortaya çıkan bu ünlü lezzet, yıllardır ağızları tatlandırıyor.

Edirne’nin Osmanlı mutfağından gelen meşhur şekerlemesi badem ezmesi, Yeniimaret Mahallesi’ndeki bademliklerde yetiştirilen bademlerden üretiliyor. Dallardan özenle toplanan bademler, ayıklandıktan sonra kabuklarından ayrılıp toz haline getiriliyor.

ŞERBETİ ŞEKER VE AKASYA BALIYLA HAZIRLANIYOR

Bademler toz haline getirilirken, ezmenin ağızlarda tat bırakan lezzete dönüşmesini sağlayan şerbet de hazırlanıyor. İçinde şeker ve akasya balı bulunan şerbet bir saat kaynatılıyor. Soğumaya bırakılan şerbete, toz haline getirilmiş bademler ekleniyor.

Şerbetle karıştırılan bademler, 24 saat dinlendirildikten sonra ustalar tarafından 3 saat boyunca yoğruluyor. Yoğurma işleminin ardından kesilen badem ezmeleri, paketlere yerleştirilip vakumlanarak satışa hazır hale getiriliyor.

AVRUPA ÜLKELERİ VE JAPONYA’YA İHRAÇ EDİLİYOR

Fatih Sultan Mehmet döneminde bademliklerin kurulduğu bölgede üreticilerin yetiştirdiği bademlerin, yıllardır Edirne’nin ihtiyacını karşıladığını söyleyen şekerlemeci Arif Meriç, badem ezmesinin tatlı bademler kullanılarak hazırlandığını belirtti.

Edirne’de üretilen badem ezmesinin ününün tanıtım çalışmalarıyla ülke sınırlarını aştığını ifade eden Meriç, “Badem ezmesini İngiltere, Almanya ve Japonya’ya ihraç ediyoruz. Edirne’nin bu doğal lezzetini afiyetle yesinler” dedi.

Popüler aramalar

edirnenin hikayesi (12)

Sponsorlu bağlantılarARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Sıradaki Haber Başlıkları
Habere Yorum yapın

Benzer Haber Başlıkları