Engelliler Temel sorunları ile yine ortada kaldı « Çorlu Haberleri – Çorlu haber-Çorlu Haberleri – Çorlu, Çorlu son dakika haberleri
Buradasınız: Ana sayfa - ÇORLU HABERLERİ - Engelliler Temel sorunları ile yine ortada kaldı

Engelliler Temel sorunları ile yine ortada kaldı

Engelliler Temel sorunları ile yine ortada kaldı

Çorlu Sakatlar Derneği Başkanı Suat Yaşa, bir engelli haftasının daha başladığını, ancak ne merkezi hükümet, nede yerel yönetimler 5378 sayılı yasanın gereklerini yerine getirmediklerini söyledi.

Çorlu Sakatlar Derneği Başkanı Suat Yaşa, bir engelli haftasının daha başladığını, ancak ne merkezi hükümet, nede yerel yönetimler 5378 sayılı yasanın gereklerini yerine getirmediklerini söyledi.

Engelliler haftası nede-niyle Çorlu Sakatlar Derneği tara-fından Cumhuriyet Meydanında basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasına Dernek Başkanı Suat Yaşa, Belediye Başkanı Ünal Baysan, Kent Konseyi Başkanı Ramadan Cesur, Belediye Başkan yardımcıları katıldı. Genel merkezden gelen basın açıklama-sını Dernek Başkanı Suat Yaşa okudu. Yaşa “ Bir engelliler haftası daha başlıyor. 7 yıl önce 5378 sayılı yasa çıkarıldığında bizler de herkes gibi kamu hizmetlerine rahatlıkla erişebileceğiz demiştik.

En azından, artık kamu alanları ulaşım araçları engellilerin kullanılabileceği hale getirilecek diye sevinmiştik.7 yılın sonuna geldik, yasadaki süre doldu dolacak dönüp geriye baktığımızda, bir arpa boyu yol aldığımızı gördük. Ne merkezi hükümet nede yerel yönetimler 5378 sayılı yasanın gereklerini yerine getirmediler. Birkaç kentimiz dışında Türkiye hala engelliler için erişilemez alanlarla, binalarla araçlarla dolu. Bu yüzden en temel hizmetlere ulaşılamıyor ve yararlanamıyoruz. Çalışmak isteyen engelliler yine iş bulamıyor. 20 bin kadro açığı olduğu halde 3 bin 500 kişi için sınav yapıldı. Memur olmak için başvuran 60 bini aşkın engelli bir kez daha hayal kırıklığı yaşadı. Özetle halimiz dünden daha iyi değil, aynı şeyleri biz söylemekten yorulduk, ama siyaset duyarsız kalmakla yorulmadı. Bizi duyun diyoruz ve bir kez daha taleplerimizi yeniliyoruz” dedi.

365 GÜNDE BİR GÜN OLMAMALI.
Dernek başkanı Suat Yaşa’ dan sonra kürsüye gelen Çorlu belediye başkanı Ünal Baysan’ da,Yılın 365 gününde sakatlar günü olması gerektiğini belirterek “ Yılda bir gün olmasına ben karşıyım. Daha önceleri de yaptığım konuşmalar da bunu söylemiştim. Biz Çorlu belediyesi olarak son olarak almış olduğumuz 65 şehir içi minibüslerden 55 tanesini engelli vatandaşlarımızın daha rahat kullanması için engelli rampası bulunmaktadır. Yine belediyemiz kadrosuna çalıştırılmak üzere 10 kişi daha bünyemize aldık. Biz daha alınmasını istiyoruz ve bunun içinde gereki her zaman yapacağız”dedi.

Sponsorlu bağlantılarARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Sıradaki Haber Başlıkları
Habere Yorum yapın

Benzer Haber Başlıkları