Gezici müze Çorlu’da büyük ilgi gördü « Çorlu Haberleri – Çorlu haber-Çorlu Haberleri – Çorlu, Çorlu son dakika haberleri
Buradasınız: Ana sayfa - ÇORLU HABERLERİ - Gezici müze Çorlu’da büyük ilgi gördü

Gezici müze Çorlu’da büyük ilgi gördü

Gezici müze Çorlu’da büyük ilgi gördü

Bu Çocuklar Atatürkü ve Çanakkaleyi Unutmaz

Birkaç günden beri Çorlu Belediye önü Cumhuriyet Meydanında Doğtaş Mo-bilya Fabrikalarının sponsorluğunu yaptığı, “Çanakkale 1915 Gezici Müzesi” çok büyük ilgi gördü.

Önceki gün de Çorlu Mehmetcik ilköğretim okulu öğrencileri öğretmenleri ile birlikte bu müzeyi gezerken, dikkatli gözlerle sergilenen eşya, malzeme,giysi ve savaş yıllarına ait dökümanları gördüler. Soru sorup cevap aldılar.

Bu arada aileler, yaşlı genç bay, bayanlarda bu anlamlı gezici müzeyi gördüler. Bazıları müzeyi gezerken göz yaşlarını tutamadı ve duygulu anlar yaşandı.

Doğtaşın katkılarıyla Çanakkale ruhu tüm ülke çapında yaşatılmış oluyor.

BU SESE KULAK VERELİM…

“Şehitler Diyarından Anadolu’ya..”

Çanakkale savaş malzemesi ve görsellerinin Anadolu’ya taşınmasının esas amacı günümüzde çok yıpra-nan ve gücünü yitiren tarih şuuruna sahip çıkmaktır. 1915’de çeşitli etnik kökene ve inanç gruplarına mensup askerlerin birlik ve beraberlik içinde Vatan savunması için kenetlenmeleri, günümüz de yaşanan yapay ayrışmaların anlamsızlığını ortaya koymaktadır.

Vatan savunması için 1915‘de omuz omuza savaşan bugün Çanakkale’ de koyun koyuna yatan kahramanların torunları arasında yaratılmak istenen kaos ortamı Çanakkale ruhunun anlatılmasıyla yerini aydınlık günlere bırakacaktır.

Zira Çanakkale savaş tarihi sahnesinden silinmek istenen milletin tek bir yumruk gibi istilacılara gereken karşılığı vermesinin ve dipdiri ayakta olduğunu bütün dünyaya haykırmasının destanıdır.

Anadolu’nun bağrından kopan Çanakkale’de kaybettiğimiz, 253 bin vatan evladının anılarını malzeme ve görsellerini torunlarına, Anadolu’ya götürüyoruz. 1915’te kan ve barut kokusundan baharın gelmediği Çanakkale’den… Saygılarımla
Tarihçi Ahmet Uslu”

Sponsorlu bağlantılarARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Sıradaki Haber Başlıkları
Habere Yorum yapın

Benzer Haber Başlıkları