Malkaradaki dereler pislik içinde, yetkililer seyrediyor.. « Çorlu Haberleri – Çorlu haber-Çorlu Haberleri – Çorlu, Çorlu son dakika haberleri
Buradasınız: Ana sayfa - MALKARA HABERLERİ - Malkaradaki dereler pislik içinde, yetkililer seyrediyor..

Malkaradaki dereler pislik içinde, yetkililer seyrediyor..

Malkaradaki dereler pislik içinde, yetkililer seyrediyor..

TEKKE KÖY VE KOZYÖRÜK DERELERİNDEN BİR AYDIR AKAN ZEHİRLİ SULAR KARAİDEMİR BARAJINA KARIŞIYOR

Malkara / Tekke köy civarında faaliyet gösteren bir şirkete ait linyit maden ocaklarındaki kömür yıkama tesislerinin simsiyah pis atık suları, yaklaşık bir aydır hiçbir arıtma yapılmadan dereler aracılığıyla Karaidemir Baraj Gölüne akıyor.

Bizler de bu yaşananlar karşısında sessizliğimizi koruyup olup bitenleri seyrediyor ve zehirlenmeye devam ediyoruz.

Devrim olarak, bölgemizde yaşanan bu çevre sorununun beraberinde yarattığı olumsuzlukları yerinde görmek ve haykırışlarını dinlemek üzere yöre insanımızın yanına “TEKKE KÖYÜ”ne gittik.
KÖYLÜLER AYAKTA!..

Tekke köylüler karşıladı bizi… Köy halkı adına içlerinden çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan 40 yaşlarındaki Necdet Sapancı, köy içinden geçen deredeki kirliliğin insan sağlığını da tehdit eder duruma geldiğini söyledi.

Köy deresinin, Güneşli köyü ve Kozyörük beldesinden geçerek Karaidemir Barajına uzandığını belirten Sapancı;
– Derelerde kurbağa ve balıkların ölmeye başladığını,
– Büyükbaş hayvanları ile tavuk, horoz vb. kümes hayvanlarının dere baylarında ve kanallardan su içmek zorunda olduklarını,
– Karaidemir Baraj Gölünden Malkara ve Hayrabolu ovalarında 80 bin dönüm tarım arazisinin sulandığını göz önüne alırsak tehlikenin çok büyük boyutlara ulaştığını dile getirdi.
Bu kadar geniş bir tarım alanını içeren arazilerde; “Yonca, Mısır, Ayçiçeği, yem bitkileri yanında Meyvecilik ve Sebzeciliğin yapıldığını söyledi.
YETKİLİLER, ÇEVREYİ KİRLETENLERİ MUTLAKA ENGELLEMELİ!..
Necdet Sapancı, Edirne DSİ görevlilerinin sözlü olarak bilgilendirildiğini, Tarım Bakanlığı’na dilekçe ile başvuruda bulunulduğu, İlçe Jandarma Komutanlığı’nın haberdar edildiğini son olarak da Tekirdağ İl Özel İdaresi’ne dilekçe ile müracaat edildiğini ifade ederek;
“Üretim yaparken, arıtmasız çalışarak çevreyi kirletmeye kimsenin hakkı yok! Bizler bu konuda gerekli uyarılarımızı yaptık. Arıtma kurulmasını istedik. Buna rağmen hiç aldırış edilmeden çevreye zehir saçılmaya devam ediliyor. Önlem adına yapılan bir şey olmadı. Yetkililerin artık sesimizi duymasını istiyor, yaptırım bekliyoruz. DERELERİMİZ TEMİZ AKANA KADAR MÜCADELEMİZ SİRECEK” diye konuştu.
SUNİ GÖLET’TEN DE KORKUYORUZ!
Yaptığı bilgilendirmede, Tekke Köyü Fındıklık mevkiinde maden işletmesi sahipleri tarafından suni gölet oluşturulduğunu da ileri süren Sapancı, “Toprağın yapısının gölet oluşturmak için uygun olmadığını belirterek, toprak kaydığı anda Tekke köyünün sular altında kalma olasılığının çok yüksek olduğunu dile getirdi.

Sponsorlu bağlantılarARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Sıradaki Haber Başlıkları
Habere Yorum yapın

Benzer Haber Başlıkları