Prof. Dr. Halim Orta Trakya’nın meraları yerleşime açılmamalı « Çorlu Haberleri – Çorlu haber-Çorlu Haberleri – Çorlu, Çorlu son dakika haberleri
Buradasınız: Ana sayfa - TEKİRDAĞ HABERLERİ - Prof. Dr. Halim Orta Trakya’nın meraları yerleşime açılmamalı

Prof. Dr. Halim Orta Trakya’nın meraları yerleşime açılmamalı

Prof. Dr. Halim Orta Trakya’nın meraları yerleşime açılmamalı

Prof. Dr. Halim Orta, Türkiye’nin yüzde 28’i çayır ve meralardan oluşurken, Trakya’da bu oranın yüzde 5 olduğuna dikkat çekti.

Hâlâ köy muhtarlarının köy meralarını yerleşime açmaya çalışmasını eleştiren Orta, “Hayvancılığın tamamen bittiğini düşünsek bile, oralar yeşil alan olarak bizim sigortalarımız olmalıdır.” dedi.

Trakya Kent Konseyleri Birliği olağan toplantısı Tekirdağ Çorlu Belediyesi Memduh Şevket Esendal Salonu’nda yapıldı.

Toplantıya konuşmacı olarak katılan Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü Arazi ve Su Kaynakları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halim Orta, yaptığı konuşmayla katılımcılara bilgiler verdi.

Orta, Trakya’nın ve Ergene Nehri’nin geldiği durumu bilimsel verilerle ortaya koydu. Trakya bölgesinin, Türkiye verimlilik potansiyelinin iki katını oluşturduğunu ifade eden Prof. Orta, Trakya’nın yeşil alanlarının bulunduğu Yakuplu, Şahbaz, Seymen köylerinin yerleşime açılarak Trakya’nın ciğerlerinin söküldüğünü kaydetti.

Orta, şöyle konuştu: “Hâlâ köy köy meraları sınıf değişikliği yapılarak yerleşime açılmaya çalışılıyor ve birçok yerde de bunu başardılar.

Halbuki bu meralar, çayırlar, Trakya’nın tamamı yerleşim alanı olsa bile ciğerleri olarak kalmalı ve bölge oradan soluk almaya devam etmelidir.”

Sponsorlu bağlantılarARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Sıradaki Haber Başlıkları
Habere Yorum yapın

Benzer Haber Başlıkları