PULLUKÇU KÖMÜR MADEN SAHALARINI TARIM ARAZİSİNE DÖNÜŞTÜRÜYOR « Çorlu Haberleri – Çorlu haber-Çorlu Haberleri – Çorlu, Çorlu son dakika haberleri
Buradasınız: Ana sayfa - ÇORLU HABERLERİ - PULLUKÇU KÖMÜR MADEN SAHALARINI TARIM ARAZİSİNE DÖNÜŞTÜRÜYOR

PULLUKÇU KÖMÜR MADEN SAHALARINI TARIM ARAZİSİNE DÖNÜŞTÜRÜYOR

PULLUKÇU KÖMÜR MADEN SAHALARINI TARIM ARAZİSİNE DÖNÜŞTÜRÜYOR
Malkara ve yöresi ülkemizin en önemli linyit kömürü sahalarından olup, hemen hemen tüm işletmelerdeki linyit kömürü üretimi “AÇIK İŞLETME” yöntemiyle yapılmaktadır.

250 DÖNÜM MADEN SAHASINDA YEM BİTKİSİ (FİĞ) YETİŞTİRİLDİ

İlçeye bağlı Hasköy hudutları içerisindeki yaklaşık 250 dönümlük alanda açık linyit kömürü elde etme çalışmalarımızı tamamlandıktan sonra çıkan hafriyat ile açık ocak dolgu çalışmalarını gerçekleştirdik.

Plan ve program dahilinde depoladığımız nebati toprağı üzerine sererek, tarımsal ürün yetiştirme faaliyetlerini başlattık. Yeniden ekonomiye kazandırdığımız tarım alanına hayvancılıkta önemli olan “FİĞ” bitkisi ektik.

Biçtiğimiz fiği, ot paketleme makinesi ile 360’şar kg.lık silindir balyalara dönüştürülüp yaş olarak (silaj) tarlada paketleniyor. Daha sonra ihtiyaç sahibi çiftçilerimize satılacak.

Fiğ hasadı erken olduğu için anıza 2. ürün olarak ayçiçeği ekeceğim” dedi.
“SÜTLÜ MISIR” YETİŞTİRİLİYOR

Tarıma kazandırdığı tarlanın 12 dekarında “SÜTLÜ MISIR” yetiştirildiğini de belirten Madenci İşletmeci Erkan Pullukçu, haşlanmış olarak tüketilen “Sütlü Mısır”ın hasadını uzun zamana yaymak amacıyla, mısır tohumlarının 15 gün aralıklarla, 4’er dekarlık alanlarda ayrı ayrı ekildiğini söyledi.
YAĞAN YAĞMUR SULARI BOŞA AKMIYOR
Tarım arazisine dönüştürülen sahada yağan yağmur sularını da boşa akıtmadıklarını dile getiren Erkan Pullukçu, eskiden her evin bir sarnıcı olurmuş. Bu düşünceden yol çıkarak yerin altında 148 m3 (metreküp) kapasitede su toplayabilen beton bir sarnıç oluşturduk.
İşletmedeki binaların oluklarından akan yağmur sularını toplayıp sulamada ve günlük ihtiyaçlarımızda kullanıyoruz. Ağır iş makinelerimizin temizliği ve tesislerdeki inşaatlarda ihtiyaç duyulan suyu, bu su sarnıcından sağlıyoruz.
SUNİ GÖLETİMİZ VAR!
DAMLAMA SULAMA SİSTEMİ KURDUK…
Özellikle yaz aylarında tarım arazilerinde ekili ürünlerimizin su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapay gölet yapılmasına karar verdik. Kömürü alınan yer restore edildi. Beş (5) dekarlık alanı su göleti için bıraktık. Ürün ekili alanlarda su tasarrufuna örnek olacak şekilde “damlama sulama” sistemini hayata geçirdik. Gölet suyunu 2.nci mahsul ürünlerimizin sulanmasında kullanıyoruz. Öte yandan komşu çiftçilerimizin tarlalarının ve hayvanlarının su gereksinimleri de suni göletimizden karşılanıyor” dedi.
BAL ÜRETİLİYOR
Sahada, küçük çaplı arıcılık yaptıklarını da belirten örnek maden işletmecisi Erkan Pullukçu, buradan sadece yıllık bal gereksiniminin karşılandığını kaydetti.
Malkaralı maden işletmecisi Erkan Pullukçu, söyleşi esnasında sadece bölgemizde değil ülkemiz genelindeki tüm maden sahalarının doğaya yeniden kazandırılması hem sosyal sorumluluğumuzun bir gereği, hem de insani bir görevimizdir” diye konuştu.
DOĞAYI VE ÇEVREYİ KORUYARAK EKONOMİK VE SOSYAL KALKINMAYI GERÇEKLEŞTİRMEYİ BAŞARAN VE İLÇEDE MADENCİLİĞİN EN GÜZEL ÖRNEĞİNİ SERGİLEYEN MALKARA’NIN KÖKLÜ MADENCİLERİNDEN TSO BAŞKAN YARDIMCISI İŞ ADAMI ERKAN PULLUKÇU’YU TEBRİK EDİYOR, BAŞARILI ÇALIŞMALARININ DEVAMINI DİLİYORUZ…

Sponsorlu bağlantılarARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Sıradaki Haber Başlıkları
Habere Yorum yapın

Benzer Haber Başlıkları