Tekirdağ Kapaklıda Faturalar ‘atık’ ile daha kabarık gelecek « Çorlu Haberleri – Çorlu haber-Çorlu Haberleri – Çorlu, Çorlu son dakika haberleri
Buradasınız: Ana sayfa - KAPAKLI HABERLERİ - Tekirdağ Kapaklıda Faturalar ‘atık’ ile daha kabarık gelecek

Tekirdağ Kapaklıda Faturalar ‘atık’ ile daha kabarık gelecek

Tekirdağ Kapaklıda Faturalar ‘atık’ ile daha kabarık gelecek

Kapaklı Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısının ilk oturumu Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı başkanlığında yapılarak, tamamlandı. Bazı gündem maddelerinin görüşülmek üzere ilgili komisyonlara havale edildiği toplantıda 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren uygulanmasına başlanan atık su ve evsel katı atık bedelleri de belirlendi. Meclisin oy birliği ile aldığı karara göre Kapaklı’da hane başına aylık 4,38 TL evsel katı atık bedeli alınacak.

Kapaklı Belediyesi Şubat ayı belediye meclis toplantısının ilk oturumu tamamlandı

KOMİSYON RAPORLARI OYLANDI

Kapaklı Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda Belediye Başkanı İrfan Mandalı başkanlığında önceki gün yapılan toplantı saat 14.00’da başladı. Açılış ve yoklamanın ardından bir dakikalık saygı duruşunda bulunulması ile devam edilen meclis toplantısının üçüncü gündem maddesinde Ocak ayı meclis toplantısında Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen konular görüşülerek karara bağlandı. Kapaklı Belediyesi’ne reklam amaçlı LED ekran kurma talebi komisyon tarafından uygun bulunmadığı bildirilerek meclis görüşüne sunuldu. Yapılan oylama sonrasında Plan ve Bütçe Komisyonu’nun tavsiye kararı oy birliği ile kabul edildi. Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Demir’in su saatleri ile ilgili talebi oylamaya sunuldu. Plan ve Bütçe Komisyonu’nun red yönündeki tavsiye kararı meclis tarafında oy birliği ile kabul edildi.

ATIK SU VE EVSEL KATI ATIK BERTARAF ÜCRETLERİ BELİRLENDİ
Toplantının 3. gündem maddesinin son konusu ise 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren uygulanmasına başlanan atık su ve evsel katı atık toplama, taşıma ve bertaraf tesisinden yararlanma ücretlerinin belirlenmesi oldu. Kapaklı Belediyesi’nce belirlenen ücretlere göre atık su ve evsel katı atık toplama, taşıma ve bertaraf tesisinden yararlananlardan aylık KDV Hariç; “Meskenlerden (hane başı) 4,38 TL, Fabrikalardan (personel başı) 2,08 TL, Okullar, dershaneler, kreşler, sürücü kursları ve benzeri yerlerden (öğrenci başı) 0,44 TL, Devlet ve Özel Hastanelerden (yatak sayısına göre) 8,56 TL, Kamu Binaları (personel sayısına göre) 3,98 TL, diğer ticari olmayan yerler , aile sağlık merkezleri, özel sağlık klinikleri, (personel sayısına göre) 4,38 TL, bürolar (personel sayısına göre) 1,61 TL, restaurant, market, bakkal, büfe v.b işyerlerinden (metrekaresine göre) 4,11 TL, Oteller (yatak sayısına göre) 6,61 TL, diğer ticarethaneler (akaryakıt istasyonları, bankalar personel sayısına göre) 9,17 TL ödeyecekler. Meclisin oylamasına sunulan ücret tarifesi oy birliği ile kabul edildi.

Öte yandan atıksu alt yapı tarifesi de belirlendi. Buna göre meskenler ve kamu kurumlarından metreküp başına 0.31 TL, ticari yerlerden 0.66 TL atıksu altyapı ücreti alınmasına karar verildi

RÜZGAR ENERJİSİ PROJESİ KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ
Toplantının 4. gündem maddesinde “Sıtkı Canbaz’ın varisi Sami Canbaz tarafından 466 numaralı parseldeki arazisinin 313,86 metrekaresinin belediye tarafından kamulaştırıldığı nedeni ile ayni yada nakdi bedel ödenmesi talebi” konulu dilekçenin İmar Komisyonu’na havale edildi. Toplantının 5. gündem maddesi olan “Alternatifli Rüzgar Elektrik Santral Projesi” konusu ise oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

PARKLARDAKİ İSİM DEĞİŞİKLİĞİ TARTIŞMALARA NEDEN OLDU
Toplantının 6. gündem maddesinde meclise 6 konu sunuldu. Ege Kooperatifi’nin Kadastral duruma uymaması nedeni ile imar planı tadilatı talebi ile vatandaşlara ait kat artışı talebi ve imar durumu talebi, Gazdaş Kapaklı Tesisleri’nin mevcut İmar Planı’na işlenmesi konuları görüşülerek karara bağlandı. 102 ada 1. parseldeki binaya ilişkin talep ise İmar Komisyonu’na havale edildi. 6. gündem maddesinin park ve yeşil alanları ilgilendiren “isim değişikliği” konusu ise tartışmalara neden oldu. İmar Komisyonu’nun oy birliği ile kabul edip Meclise sunduğu 2 bin metrekare üzerindeki park alanlarının isminin “park ev rekreasyon alanı” olarak kabul edilmesi konusu meclis üyelerini ikiye böldü. Yapılacak olan isim değişikliği sayesinde 2 bin metrekarenin üzerinde olan park ve yeşil alanlara tesis yapılabileceğinin belirtilmesi üzerine konuya meclis üyelerinden tepkiler geldi.

‘’YETERLİ SAYIDA YASALARA UYGUN PARK YOK’’
İllegal olan parkları legalleştirmek için bu konunun meclise taşındığını ifade eden CHP’li Belediye Meclis Üyesi Nedim Yılancı; “Zaten Kapaklı’da yeterli sayıda ve yasalara uygun park yok. Bir de meclisten geçirmek istediğiniz bu konu ile illegal olan parkların durumunu legalleştirmek istiyorsunuz. Eğer bu yasa meclisten geçerse sınırlı sayıdaki yeşil alanlardan eser kalmaz. Her taraf tesisle dolar” ifadelerini kullandı.

KONU İMAR KOMİSYONU’NA HAVALE EDİLDİ
Tartışmaların sürmesi üzerine Belediye Başkanı İrfan Mandalı konunun İmar Komisyonu’na havale edilip tekrar meclise sunulması için oylamaya sundu. Yapılan oylamada konu İmar Komisyonu’na havale edildi. Toplantının 7. gündem maddesi olan İmar Planı ile ilgili dilekçelerin görüşülmesi konusu da oy birliği ile İmar Komisyonu’na havale edildi.

MANDALI DUBAİ YOLCUSU
Kapaklı Belediyesi Şubat ayı belediye meclis toplantısının son bölümünde Şubat ve Mart aylarında düzenlenecek olan iki yurt dışı gezisine katılacak olan isimler belirlendi. 24-28 Şubat tarihleri arasında Dubai’ye düzenlenecek olan inceleme ve teknik gezisine Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı’nın katılmasına oy çokluğu ile aynı şekilde 4-14 Mart tarihleri arasında Pekin-Shangay-Dubai Atık Su Wetex 2012 Fuarı’na Belediye Meclis Üyesi Ali Bayhan, Fen İşleri Müdürü Abdullah Çakmak ve Mimar Halil İbrahim Erkan’ın katılmasına oy çokluğuyla karar verildi. Oylamada red oyu veren CHP’li Belediye Meclis Üyesi Nedim Yılancı, her iki yurt dışı gezisi ile belediye bütçesinin zarar göreceğini söyledi. Yurt dışı gezilerine katılacak olan isimlerinin belirlenmesinin ardından Kapaklı Belediyesi Şubat ayı belediye meclis toplantısının ilk oturumu tamamlandı.

Sponsorlu bağlantılarARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Sıradaki Haber Başlıkları
Habere Yorum yapın

Benzer Haber Başlıkları