Velimeşe İlçe olma yolunda ilerliyor « Çorlu Haberleri – Çorlu haber-Çorlu Haberleri – Çorlu, Çorlu son dakika haberleri
Buradasınız: Ana sayfa - TEKİRDAĞ HABERLERİ - Velimeşe İlçe olma yolunda ilerliyor

Velimeşe İlçe olma yolunda ilerliyor

Velimeşe İlçe olma yolunda ilerliyor

Çorluya bağlı olan ve bünyesinde yüzlerce sanayi kuruluşunu barındıran, yakın zamanda 150 adet sanayi kuruluşunun açılacağı,

Velimeşe İlçe olma yolunda

Çorlu’ya bağlı olan ve bünyesinde yüzlerce sanayi kuruluşunu barındıran, yakın zamanda 150 adet sanayi kuruluşunun açılacağı, Türkiye’nin ve Avrupa’nın en önemli serbest bölgelerinden birisi olan Avrupa Serbest Bölgesini de bünyesinde bulunduran Velimeşe Beldesi ilçe olma yolunda çok önemli bir adım attı.

Velimeşe’nin ilçe olması için çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüren Belediye Başkanı Rasim Yüksel Mart ayında belediye meclisi olarak karar aldıklarını ve 17 Nisan da İç İşleri Bakanlığı,
İller İdaresi Genel Müdürlüğüne ilçe olmak için resmen başvurduklarını açıkladı. Velimeşe Belediye Başkanlığının ilçe olmak için İç İşleri Bakanlığına 17.04.2012 tarih ve 3815 dosya numaralı dilekçesinde; “Beldemiz hızlı gelişen ve sanayileşen bir bölgedir. Aynı hızla gelişimimizi devam ettirebilmemiz için acilen ilçe statüsü kazandırılmalı ve sağlıklı gelişiminin sağlanması gerekmektedir.

Velimeşe Beldemizin 2011 TÜİK verilerine göre resmi nüfusu 7893 kişidir, ancak beldemizin resmi olmayan hafta içi mesai günlerindeki Nüfusu 20 bin kişi civarındadır. Velimeşe Beldemizde şuan faaliyet gösteren 130 fabrika ve yakında faaliyete geçecek olan birçok Fabrika inşaatları mevcuttur. Beldemiz Sanayisi en hızlı çoğalan Trakya’nın en büyük yapılaşma alanı olan Sanayi Bölgesine sahiptir. Buna paralel olarak da en fazla iş arayan insanın göç ettiği bir yerleşim alanıdır.

Velimeşe Belediyemiz 1974 yılında kurulmuştur. Belediyenin şuan ki ekonomik gelirleri, taşınmazları, araç ve gereci, yetersiz ancak özverili personeliyle ve zamanında yapılan yatırımlarıyla kendine yetmektedir. Beldemizde halkımızın huzuru, güvenliği ve kamu esenliğinin sağlanması, kamu yatırımlarının daha sağlam temellerde yapılması, gelecekte düşünülen olası karmaşıklıkların önlenmesi için beldemizin İlçe Statüsüne yükseltilmesi gerekmektedir.

Velimeşe Sanayicilerinin ve belde halkının desteğine istinaden 06/01/2012 tarih ve 05 karar no’lu Meclis kararı alınmıştır.

Beldemizin gerek nüfus, gerek sanayi, gerek mücavir alan sınırları olarak müsait ve yeterli potansiyeli mevcut olduğu düşünülmektedir. Belediyemiz, beldemizin ilçe statüsüne yükseltilmesi halinde modern şehircilik yolunda vizyonu ve misyonu örnek bir ilçe olarak büyüyeceği ve Ülkemiz ekonomisine de daha çok katkı sağlayacağı kanaatiyle gerekli işlemlerin yapılması hususunu; Saygılarımızla arz ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Velimeşe stratejik konumu çok büyük!

Velimeşe’nin stratejik açıdan da çok büyük öneme sahip olduğunu belirten Belediye Başkanı Rasim Yüksel; “Velimeşe her yönüyle ilçe olmayı hak eden Trakya’nın en büyük beldelerinden birisidir. Uluslararası Çorlu Havaalanına 10, Lojistik merkeze 5 dakikalık mesafededir. Velimeşe’nin batı tarafından TEM Otoyolu geçmekte, Çorlu, Çerkezköy oto yolu Velimeşe’den geçmektedir. Karayoluyla İstanbul’a 1 Saatlik bir mesafeye sahip olan Beldemize her mevsim 7/24 ulaşım çok rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Demiryolu ulaşımında yük ve yolcu ulaşımı bakımından hala aktif bir şekilde hizmet veren Demiryolu istasyonumuz mevcut olup, İstanbul, Edirne hızlı tren projesi Velimeşe’den geçmektedir. Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük serbest bölgelerinden birisi olan Avrupa Serbest Bölgesi (ASB) Velimeşe Belediyesi sınırları içerisindedir. ASB İçerisinde yapılan işlem hacmi ve ihracat la her yıl ülkemize milyarlarca dolar katkı sağlanmaktadır. Başta halen 200 firmanın aktif olarak faaliyet gösterdiği Avrupa Serbest Bölge Kurucu ve İşletmecisi A.Ş (ASB) yönetimi 20.03.2012 tarih,-012-000079 sayılı İller İdaresi Genel Müdürlüğüne gönderdiği dilekçede Velimeşe’nin İlçe olmasını desteklemektedir. Ayrıca bölgemizde bulunan köy ve mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşları ve bir çok işletme de Velimeşe’nin İlçe olması durumunda bölgeye çok büyük katkılar sağlayacağı yönünde yetkili mercilere görüş bildirmişlerdir. Adrese dayalı Nüfus kayıt sistemindeki son verilere göre Velimeşe’nin Nüfusu 7893 olup, beldemiz yakınında bulunan köylerin nüfus oranları; Yanıkağıl Köyü;1604, Yulaflı Köyü;672, Karamehmet Köyü;963,Bakırça Köyü;689. Toplam: 11.821. Bölgemizde 102 adet Tekstil, 23 adet Makine, Metal, Madeni eşya Enerji,11 adet Kağıt ve Kimya, 7 adet Maden, Taş ve Toprağa dayalı sanayi,6 adet Gıda ve yem, 2 adet Elektrik sanayi, 6 adet de diğer sektörlerden olmak üzere toplam 157 adet sanayi kuruluşu bulunmaktadır. Tekirdağ genelinde 7 bölgede kurulacak olan Islah Organize Sanayi bölgelerinin en büyüğü Velimeşe sınırları içerisindedir. Her geçen gün hızla gelişmekte olan Velimeşe İlçe olmayı hak etmektedir. Bu konudaki çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Trakya’nın incisi olan beldemizin Hak ettiği İlçe konumuna gelmesi için desteğini esirgemeyen herkese Velimeşe halkı ve şahsım adına teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunarım” Dedi.

Sponsorlu bağlantılarARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Sıradaki Haber Başlıkları
Habere Yorum yapın

Benzer Haber Başlıkları